پورتال آموزشی آنلاین سی یو وب

 • سه شنبه , 19 اسفند 1399
 • 843

چرا برای آموزش ، نیاز به وب سایت آموزشی یا پورتال آموزشی آنلاین داریم ؟ 

شاید شما هم عبارات زیادی را در مورد بسترهای یادگیری آنلاین شنیده باشید. سایت، پلتفرم، پورتال و غیره اما به واقع تفاوت بین این‌ها چیست؟

قبل از پاسخ به این سوال شاید بد نباشد که کمی در مورد یادگیری الکترونیکی صحبت کنیم. یادگیری الکترونیکی چند سالی است که در اکثر کشورهای جهان مطرح شده است. اما چرا یادگیری الکترونیکی امروز اینقدر مطرح شده؟ آیا روش‌های سنتی نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیاز آموزشی افراد باشد؟ 

پاسخ این سوالات بسیار ساده است. با یک نگاه ساده به آمار می‌توان سرعت بالای تغییرات علم را مشاهده کرد. هر روز در هر صنعت و شاخه مباحث جدید اضافه می‌شود و حتی اگر شما در یک رشته مشخص تا مقاطع بالا هم تحصیل کرده باشید شاید یکی دو سال بعد از اتمام تحصیل نیاز به بروزرسانی دانش خود داشته باشید. یادگیری الکترونیکی بستری را برای بسیاری از افراد فراهم کرده که در ادامه کمی بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنیم.

دسته اول کسانی هستند که بنا به هر دلیلی نمی‌توانند در مدرسه و دانشگاه حضور پیدا کنند. این دلیل ممکن است معلولیت باشد یا نداشتن بودجه مناسب، ممکن است دلیل آن عدم دسترسی مستقیم به اساتید باشد. فرض کنید شما در ایران زندگی می‌کنید و قصد دارید یکی از دوره‌هایی که دانشگاه MIT برگزار می‌کند را ببینید. در حالت فیزیکی این امر بسیار دور از ذهن و سخت است. شاید تعداد کمی از افراد بتوانند این مسیر را طی کنند اما با استفاده از دوره‌های آنلاین یادگیری الکترونیکی شما به راحتی می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید. اما یادگیری الکترونیکی برای دوره‌های غیررسمی هم بسیار کارآمد است. 

فرض کنید به عنوان یک نیروی کاری وارد یک مجموعه می‌شوید، احتمالا همه درس‌هایی که در رشته مورد نظر مطالعه کرده‌اید برای شما تجربه دانشی خوبی را ایجاد کرده است. اما آموزش‌های سازمانی نیاز است تا شما بتوانید بهتر با فرآیندهای سازمان آشنا شوید. دوره‌های سازمانی می‌توانند بر بستر اینترنت و یادگیری الکترونیکی اتفاق افتد. 

طراحی پورتال آموزشی
یکی دیگر از مواردی که دوره‌های یادگیری الکترونیکی می‌تواند کمک کننده باشد دوره‌های آزادی است که می‌تواند به افزایش توانمندی افراد کمک کند. این دوره‌ها معمولا کاربردی بوده و خیلی از این موارد برای ورود به بازار مناسب هستند.

سال‌هاست که یادگیری الکترونیکی بر بستر اینترنت رایج شده است. داستان از سایت‌های آموزشی شروع شد. جایی که یکسری اطلاعات آموزشی روی یک آدرس دامنه قرار می‌گرفت و شما می‌توانستید از آن استفاده کنید. احتمالا از این سایت‌های آموزشی زیاد دیده باشید. 
به عنوان مثال وب‌سایت متمم پر است از محتوای آموزشی که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. 

اما در کنار سایت‌های آموزشی به مرور زمان و با بیشتر شدن کاربران علاقه‌مند به یادگیری الکترونیکی پورتال های آموزشی باب شدند. پلتفرم‌ها امکانات بیشتری نسبت به یک وب‌سایت ساده آموزشی داشتند. 
شاید اسم یکی از معروف‌ترین پورتال آموزشی موودل را شنیده باشید. این سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی همه امکانات یک آموزشگاه را در بر دارد. در این سیستم یاددهنده (استاد یا معلم) می‌تواند دروس خود را بارگزاری کند ‌و یادگیرنده (دانش‌آموز یا دانش‌جو) می‌تواند در مباحث درسی شرکت کند.

سیستم‌های یادگیری الکترونیکی به عنوان یک پلتفرم جامع دو سویه عمل می‌کنند. همه فرآیندهای آموزشی و یادگیری در سیستم طراحی شده است.

بیایید حضور یک دانشجو را در دانشگاه برای پورتال آموزشی شبیه‌سازی کنیم. خب مرحله اول احتمالا ثبت‌نام خواهد بود. پورتال های آموزشی امکان ثبت‌نام آنلاین را فراهم می‌کنند. در واقع همه مراحل ثبت‌نام از ارائه مشخصات تا ارسال مدارک همه و همه در پلتفرم آموزشی به صورت آنلاین انجام می‌شود.

خب بعد از ثبت نام احتمالا باید کلاس‌بندی انجام شود و به ازای هر استاد تعدادی دانشجو تعیین شود. همه این مراحل به راحتی در پورتال آموزشی قابل انجام است. شاید یکی از نکات حائز اهمیت برای مجموعه‌های آموزشی سنتی بحث پرداخت‌های مالی باشد. باید گفت پورتال های آموزشی امکانات مناسبی برای اتصال سیستم به درگاه‌های پرداخت در نظر گرفته‌اند. بعد از قطعی شدن ثبت‌نام دانش‌جویان و اساتید می‌توانند در پلتفرم آموزشی تعامل دو طرفه داشته باشند.

از امکانات مهم پورتال های آموزشی می‌توان به امکان بارگزاری انواع محتوا اشاره کرد.

فیلم‌های آموزشی ضبط شده، فایل‌های پی‌دی‌اف آموزشی، فایل‌های صوتی درس، فایل‌های پاورپوینت درس، فایل‌های جانبی درس و فایل‌های مخصوص گوشی تلفن همراه درس همه ‌و همه می‌توانند در پورتال های آموزشی بارگزاری شوند.
پورتال های آموزشی امکان برنامه‌ریزی هفتگی، ماهیانه، ترمی و سالیانه را برای مدرسین فراهم می‌کنند. در واقع هر مدرس می‌تواند بسته به نوع درس مد نظر خود در بازه‌های زمانی مشخص، مثلاً هفته‌ای یک‌بار درس مد نظر خود را برای دانش‌جویان بارگزاری کند.
نکته حائز اهمیت اینکه وجود تالارهای گفتمان در پورتال های آموزشی این امکان را برای دانش‌جویان و مدرسین فراهم می‌کند تا بتوانند مباحث تخصصی درس را به صورت تعاملی پیش ببرند.

شاید یکی از دغدغه‌های مهم دیگر برای مراکز آموزشی بحث ارزیابی و ارزش‌یابی دانش‌جویان باشد. پورتال های آموزشی این امکان را فراهم می‌کنند که هر دانش‌جو بتواند تمارین و تکالیف مشخص شده خود را به صورت آنلاین بارگزاری کند و مدرس بتواند بر روی تک‌تک آن‌ها نظارت داشته و نمره مربوطه را ثبت کند. مدت زمان حضور هر یک از کاربران، همه فعالیت‌هایی که انجام داده و اطلاعات ورود و خروج کاربران به طور دقیق ثبت و ضبط می‌شود تا بتواند ملاک کمی برای ارزیابی باشد. در مورد ارزش‌یابی پایانی هم نیازی نیست که دغدغه خاصی داشته باشید. امکانات بسیار زیادی برای این امر در سیستم یادگیری الکترونیکی در نظر گرفته شده است.

امکان برگزاری آزمون‌های دو گزینه‌ای (درست، نادرست)، آزمون‌های چند گزینه‌ای، آزمون‌های جای خالی، آزمون‌های تشریحی و ارسال فایل‌های پروژه برای ارزش‌یابی نهایی در سیستم طراحی شده است. 
سفر آنلاین کاربران این سیستم همین‌جا پایان نمی‌یابد. یکی دیگر از امکانات پورتال های آموزشی امکان برقراری جلسات آنلاین دو تا چند نفره است که سیستم‌های یادگیری الکترونیکی را بسیار نزدیک به کلاس حضوری می‌کند. اما برای جمع‌بندی بحث بد نیست نگاهی هم به پرتال‌های آموزشی داشته باشیم.

شاید بتوان گفت پورتال‌های آموزشی شکل تکامل یافته وب‌سایت‌های آموزشی هستند. در واقع اگر بخواهیم بین پورتال های آموزشی و پرتال‌های آموزشی تفاوتی قائل شویم مهم‌ترین موضوع این است که کاربران پورتال های آموزشی در یک مسیر مشخص و از قبل تعیین شده فعالیت‌های یادگیری خود را انجام می‌دهند ولی کاربران پرتال‌های آموزشی می‌توانند بنا به نیاز و سلیقه خود یکی از مباحث متعدد آموزشی که در پرتال به صورت کاملا دسته‌بندی شده قرار دارد را انتخاب کنند. 

پرتال‌های آموزشی تعاملات دو سویه کمتری نیست به پورتال های آموزشی دارند و کاربران تنها با استفاده از نوشتن نظرات خود بر روی فایل‌های آموزشی و یا پرسش و پاسخ می‌توانند با مدرسین در تعامل باشند. اما در پورتال های آموزشی استاد و در بسیاری از موارد دستیار استاد مسیر آموزشی شما را پیگیری می‌کند و در همه زمان‌ها می‌توانید با یک فاصله زمانی محدود با آن‌ها در ارتباط باشید.

پورتال های آموزشی مطرح جهان

سیستم‌های یادگیری الکترونیکی در جهان بسیار زیاد هستند و بسیاری از این پورتال های آموزشی آنلاین به طور رایگان خدمات آموزشی خود را عرضه می‌کنند. 

در این میان احتمالا اولین و مهم‌ترین پلتفرم آموزشی پلتفرم ادکس باشد. این پلتفرم سعی در برگزاری دوره‌های آنلاین و رایگان دارد و فقط در ازای گرفتن مدرک کاربران باید هزینه پرداخت کنند. نکته مهم و حائز اهمیت اینکه همه افراد از سراسر جهان می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند و بسیاری از دوره‌ها از دانشگاه‌های مطرح جهان است. نمونه‌های موفق دیگری چون کورسئرا، یودمی و ... نیز در این زمینه فعال هستند و هر کدام رشته‌های خاص و اساتید خاص و دانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی خاصی را پوشش می‌دهند.

روال کاری این دوره‌ها به این صورت است که کاربران به طور رایگان می‌توانند در این دوره‌ها ثبت نام کنند. 

کاربران و اساتید می‌توانند از طریق تالارهای گفتگو با هم در تعامل باشند. 

همچنین در بسیاری از این دوره‌ها زیرنویس فیلم‌های آموزشی به زبان‌های متنوعی وجود دارد و کاربران می‌توانند برای تولید زیرنویس به زبان خود مشارکت کنند.

در برخی از این دوره‌ها هزاران نفر ثبت‌نام می‌کنند و افراد به هم کمک می‌کنند تا یادگیری بهتر اتفاق افتد.

در ایران هم نمونه‌های بسیار زیادی به موازات دوره‌های خارج از ایران فعال شده و افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. وب‌سایت‌هایی چون فرادرس، فرانش، وب‌یاد و آموزش ۳۶۵ نمونه‌هایی از پورتال آموزشی هستند و گوتوکلس نمونه شبیه‌سازی شده ادکس و یک پلتفرم آموزشی است. بسیاری از دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های ایران هم از سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی رایگان موودل استفاده می‌کنند.

معرفی پورتال آموزشی آنلاین سی یو وب

گروه طراحی  ، پشتیبانی و تولید محتوای سی یو وب بر اساس شناخت از نیاز مشتریان به خصوص مراکز آموزشی و بررسی نیاز های اختصاصی مجموعه هایی از این دست پورتال آموزشی اختصاصی را طراحی نمود که مجموعه نیازها و امکانات مورد نیاز برای آموزش آنلاین مخاطبان را در بر دارد .شاید این پورتال در نوع خود جامع ترین پورتال آموزشی طراحی شده در کشور باشد که نیازهای امروز و فردای مراکز آموزشی را پیش بینی کرده و برای آنها امکانات گسترده ای را طراحی نموده است .
 

 

مشخصات فنی پورتال آموزشی آنلاین سی یو وب

 •    زبان برنامه نویسی PHP 
 •    فریمورک LAravel
 •    تکنولوژی هایی که در قالب و نرم افزار پورتال استفاده شده React js، Jason,Ajax,java
 •    بخش ارتباط ویدویی کلاس / adobe content ,Skey api یا موارد اختصاصی دلخواه 
 •     قالب سایت کاملا رسپانسیو HTML5,CSS#,Bootstarp,react
 •     Database :Mysql 5.5
 •    استفاده از redise به عنوان cash  سایت 

بخش امنیت پورتال آموزشی

 •     استفاده از Eloquent برای جلوگیری از حملات sql injection
 •     استفاده از توکن csrf برای جلوگیری از جعل درخواست
 •     استفاده از syntax صحیح برای جلوگیری از اجرای اسکریپت کاربر (حملات XSS)
 •     سایر موارد امنیتی به دلیل حفظ اسرار پلتفرم در این بخش عنوان نشده است.
   

بخش های مختلف پورتال آموزشی

 •     امکان معرفی دوره ها با ایجاد دسته بندی توسط اساتید یا ادمین های سایت 
 •     امکان جستجوی اساتید و دوره ها 
 •     امکان افزودن دوره آموزشی و دسته بندی به صورت نامحدود 
 •     پنل و داشبورد اساتید  فارسی یا انگلیسی یا هر دو 
 •     پنل و داشبورد هنرجویان فارسی یا انگلیسی یا هر دو
 •     پنل و داشبورد مدیر مالی و اداری فارسی یا انگلیسی یا هر دو 
 •     پنل فول مدیر سایت با امکان مدیریت تمامی بخش ها به صورت داینامیک فارسی یا انگلیسی یا هر دو
 •     امکان برگزاری دوره های آموزشی یک سویه و دوسویه ویدئویی آنلاین 
 •     امکان پرداخت با درگاه های ریالی یا ارزی 
 •     امکان معرفی دوره ها به صورت ویدئو ، گرافیک و پادکست 
 •     وبلاگ حرفه ای و فول مولتی مدیا 
 •     سامانه ثبت نام هنرجو 
 •     سامانه sms  مارکتینگ 
 •     مدیریت قسمت های خاص، امکان مدیریت کلمات کلیدی ،توضیحات سایت، مدیریت لوگوی پورتال ، عنوان پیش فرض صفحات، فوتر و سایر بخش های خاص مربوط به هر بخش 
 •     امکان نظر دهی در مورد اخبار، محصولات یا ...
 •     امکان درج نظر در بخش های مورد نیاز توسط کاربران همراه با مدیریت و تأیید آن ها قبل از نمایش در پورتال 
 •     چت روم آنلاین 
 •     مدیریت فیلدهای اجباری یااختیاری : مدیریت اجباری یا اختیاری کردن فیلد ها در فرم های مختلف مانند فرم ثبت نام
 •     پیام ها و اطلاعیه ها: امکان ارسال پیام به کل کاربران یا کاربرانی خاص و یا در صفحات مختلف سایت، با امکان تعیین محل نمایش و نوع نمایش به صورت پاپ آپ یا هدر و همچنین مشاهده آرشیو پیام های ارسالی و یا دریافتی
 •     نمایش و مدیریت شبکه های اجتماعی
 •     امکان ایجاد و مدیریت پیشنهاد ویژه زمان دار
 •     داشبوردهای هنر جویان و اساتید دارای انتخاب بر اساس نگاه مدیران آکادمی
 •     امکان ایجاد کلاس های گروهی و مستر کلاس یا وورک شاپ
 •     فرم ساز جهت ایجاد فرم درخواست همکاری اساتیدیا نمایندگی ها در سایر استان ها
 •     امکان برگزاری دوره های آموزشی یک سویه ، دو سویه  و مستر کلاسهای گروهی تا 15 نفر یا بیشتر  به صورت ویدئویی آنلاین
 •     ایجاد امکان لیست انتظر برای هنرجویان برای دوره های آموزشی که در حال حاضر امکان ثبت نام نداشته یا کلاسها پر شده است 
 •     ایجاد امکان اعتبار سنجی از طریق ایمیل و پیامک از طریق سامانه sms  ارائه شده از سوی کارفرما 
 •     ایجاد امکان یادآوری شروع کلاس ها با ارسال پیامک و ایمیل با قابلیت زمانبندی دلخواه .
 •     امکان دریافت ایمیل کاربران و ذخیره آن در دیتابیس .
 •     ارسال مطالب و به روزرسانی های  پورتال به کاربران عضو شده .
 •     امکان دریافت لیست خروجی کاربران عضو شده با فرمت PDF ,Exel
 •     امکان رصد تعداد بازدید سایت و آنالیز آن در بخش ادمین پورتال .
 •     بهینه سازی جستجو در انواع مرورگرها .
 •     امکان انجمن سایت برای به اشتراک گذاری مطالب و نظرات با عضویت و درج نام /

مشخصات پنل ها

 

 

پروفایل اساتید که شامل بخش های زیر میباشد:

 • تصویر اساتید
 • مدارک تحصیلی و سوابق
 • روزمه کاری
 • مقالات و یادداشت ها
 • گالری ساعت
 • تقویم ساعت و روزهای تدریس

پنل اساتید

 •     مدیریت بخش هنرجویان
 •     امکان ویرایش یا حذف دوره (فید بک تغییرات برای هنرجویان ایمیل و sms  می شود 
 •    امکان ایجاد دوره های جدید آموزشی 
 •     مشاهده و پاسخ پیام های دریافتی از هنرجویان و مدیران آکادمی
 •     ارسال فایل صوتی و PDF به هنرجوی منتخب یا همه هنرجویان 
 •     مشاهده تعداد هنرجویان فعال ، در انتظار ، غائب و تقویم کلاسها به تفکیک دوره 
 •    امکان کنسل کردن کلاس و تعیین زمان جبرانی برای کلاس 
 •     مشاهده گردش مالی 
 •     قابلیت بارگذاری ویدیوهای تدریس شده
 •     امکان ارسال نمرات جهت رتبه بندی دانشجویان و امکان ارسال سوال

پنل هنرجویان

 •     امکان مشاهد سوابق مالی 
 •     ویرایش پروفایل شخصی (عکس ، نام ، شماره تماس ، ایمیل و ...)
 •     مشاهده روز و ساعت کلاسها
 •      امکان کنسل کردن کلاس ، 24 ساعت قبل از شروع کلاس 
 •     بخش آرشیو کتابخانه برای ذخیره سازی کتاب ها ، جزوات و فایل های دریافتی و خریداری شده از آکادمی 
 •     مشاهده پیامهای ارسالی از سوی آکادمی و گواهی ها ی صادر شده و ریز نمرات
 •     مشاهده حضور و غیاب هنرجو
 •    امکان ارسال پیام ، سئوال به اساتیدی که دوره های آنان را خریداری کرده اند 
 •     امکان مشاهده فیلم های خریداری شده

جمع بندی پورتال آموزشی

جمع‌بندی پورتال آموزشی:

پورتال آموزشی شکل کامل‌تری از وب‌سایت‌های آموزشی هستند که در آن تعامل دو طرفه ممکن است. وب‌سایت‌های آموزشی معمولا رویکرد یک‌جانبه دارند. در واقع در وب‌سایت‌های آموزشی محتوای آموزشی را آماده می‌کنند و در اختیار کاربران قرار می‌دهند اما در پورتال های آموزشی محور دانش‌جو است و خود اوست که بر اساس زمان‌بندی مد نظر خود می‌تواند مسیر آموزشی را دنبال کند. 
وب‌سایت‌های آموزشی معمولا در یک موضوع خاص یا نهایتا چند موضوع فعالیت می‌کنند اما معمولا پورتال های آموزشی چندین مسیر آموزشی را پوشش می‌دهند. 
در پورتال آموزشی معمولا ابزارهای جانبی یادگیری الکترونیکی وجود دارند و اساتید و دانش‌جویان می‌توانند از آن‌ها برای تعاملات دو طرفه استفاده کنند.
در پورتال آموزشی امکان استفاده از اساتید بیرونی وجود دارد و اساتید می‌توانند دوره‌های آنلاین مد نظر خود را ایجاد کنند و دانش‌جویان در آن شرکت کنند. پرتال‌های آموزشی نیز بر اساس ساختار وب‌سایت‌های آموزشی به طور یکسویه با کاربر ارتباط می‌کنند اما می‌توان از آن به عنوان مخزن یادگیری یاد کرد
 

نظرات

امتیاز شما: