بازاریابی محتوایی چیست ؟

بازاریابی محتوایی چیست ؟
top-line

حتما شما هم اصطلاح "بازاریابی محتوایی" را از زبان کسی شنیده اید و فکر کردید که شما هم باید معنی آن را بدانید، اما از اینکه از کسی بپرسید، خجالت کشیده اید.تبریک میگوییم، این پست مناسب شماست .

موسسه بازاریابی محتوایی( content marketing institute ) که یک منبع آنلاین برای همه اطلاعات مربوط به بازاریابی محتوایی است، بازاریابی محتوایی را اینگونه تعریف میکند:

بازاریابی محتوایی یک تکنیک بازاریابی  ایجاد و توزیع ارزشمند محتوای مرتبط و سازگار برای جذب  و به کارگیری یک سری مخاطب _با هدف جذب عملکرد مفید برای کاربر، است.

کلمه کلیدی اینجا "ارزشمند" است.این کلمه دقیقا همانی است که می تواند توضیحی از آنچه که یک نفر در مورد تبلیغ یا بازاریابی می دهد را متحول کند.میتوان گفت اگرمردم بخشی از یک محتوا را جستجو کنند یا بخواهند از آن استفاده کنند یا نکنند ، شما میتوانید بگویید که آن محتوا به عنوان کمپین بازاریابی محتوا مورد قبول است.

VWs2014 "Game Day commercial هم همینطور بود، که در یوتیوب تقریبا18 میلیون بار به  محض پست، تبلیغ یا بازار یابی محتوایی دیده شد.پاسخ این است هر دو مورد بسته به اینکه هر نفر چطور آن را دریافت میکند یا چطور در معرض برخورد با آن قرار میگیرد ،صادق است.همین مورد راجع به هرگونه  بازار یابی  محتوایی که شما ایجاد میکنید ،بسته به آنکه  برای  مخاطب  ارزشمند بود یا نه،نیز صدق میکند.البته که هدف فراهم کردن ارزش بازاریابی محتوای شما ، تا جای ممکن برای مخاطب هدف شماست .در اینجا ،علیرغم این توضیح،احتمالا هنوز هم درست نمیدانید که بازار یابی محتوایی دقیقا چیست.با بیان چند مثال این موضوع را شفاف تر می کنیم.

bottom-line top-line

پنج مثال بازاریابی محتوایی

به همان اندازه که انواع  بسیار زیادی محتوا وجود دارد که همه آنها در این مقال نمی گنجد،به همان اندازه هم بازاریابی محتوایی وجود دارد.هدف ما ارائه یک معرفی مختصر در مورد بازاریابی محتوایی است و اینکه بتوانیم به شما کمک کنیم تا مانند بازاریابان  محتوا به دور و بر خودتان نگاه کنید و فرصتها را دریابید. به زودی شما قادرید روزی50 محتوا ارائه کنید.شما دیگر نمیتوانید از فرصتها برای ایجاد محتوا چشم پوشی کنید.در ادامه 5 مثال آمده که  ذهن شما را باز می کند.

bottom-line top-line

1.اینفو گرافیکها

معمولا این نوع از گرافیک‌ها،  شامل اطلاعات مختلفی مثل آمار و ارقام، جداول، نمودار‌ها و سایر اطلاعات هستند. به عنوان مثال، در اینجا 197 اینفوگرافیک  درباره موضوع بازاریابی محتوایی  توسط مایکل شیمتز ( Michael Schmitz)،رییس آزمایشگاه محتوا در پابلیسیز مونیخ وجود دارد.اگر اینفوگرافیک ها  موثر باشند،می‌توانند سالها از طریق رسانه های اجتماعی منتشر شده و یا روی  سایتها باشند.می توانید با بهره گیری از یک مجری طرح از یک سایت مانند oDesk یک اینفوگرافیک حرفه ای را طراحی کنید و یا برای کم کردن ریسک خطا با کمک شرکتی مانند Visua.ly   این کار را انجام دهید.یک اینفو گرافیک خوب حد اقل 1000 دلار برای طراحی خرج دارد اما در صورت استفاده از مجری طرح  یا آژانس با یک استراتژی ،برنامه و تحقیق و کپی رایت وطرح می تواند تا چندین هزار دلار هزینه داشته باشد.همچنین موضوع  گسترش آن اینفوگرافیک برای وبلاگها و رسانه ها هم مطرح است.
 

یا می توانید درسایت  pinterest یک صفحه ایجاد کنید و اینفوگرافیک های مرتبط با موضوع کسب و کار خود را اضافه کنید.این هم یک نوع بازاریابی محتوایی است که هیچ هزینه ای ندارد وفقط زمان میبرد.این روش برای مایکل موثر بود.

bottom-line top-line

2. صفحات وب ( Webpages )

تفاوت اساسی بین یک صفحه معمولی اینترنتی و صفحه‌ای که در آن بازاریابی محتوایی صورت می‌گیرد چیست؟ صفحه راهنمای سئو برای مبتدیان در moz را نظر بگیرید.یک منبع فراهم کننده ابزار و منابع. این منبع ابزار رایگان را معرفی می کند، که میلیون ها بازدید دارد و برایش بی شمار مشتری فراهم می کند که ممکن است هرگز در مقابل moz و ابزاری که ارائه می دهد ، دچار تردید نشوند.یا به عنوان مثالی دیگر نگاهی به مقالات موردی گروه طراحی Teehan , Lax بیندازید .اغلب مقاله ها کسل کننده هستند ، اما  برخی مقاله ها جذابند.این همان تفاوت بین صرفا محتوا گذاری در سایت و بازاریابی محتوا است.

bottom-line top-line

3. پادکست ها

مایکل هیئات ( Michael Hyatt )،نویسنده کتاب پر فروش"در دنیای شلوغ مورد توجه قرار بگیرید" آنچه را که توصیه میکند ،به مرحله اجرا در میاورد.پادکست  "این زندگی توست" وی،250 هزار بار هر ماه دانلود میشود.همان گونه  که وی در پست وبلاگش نوشته  : "4 دلیلی که برای راه اندازی پاد کست خودتان به آن نیاز دارید : پادکست به شما امکان دیده شدن در دنیای کاملا متفاوتی را می دهد .در درجه اول itune . چندین نفر گفته اند که تا قبل از آن  که بصورت اتفاقی به ITune من برخورد کنند، چیزی راجع به من  نمی دانستند." هیئات اطلاعات و توصیه های ارزشمندی را در پادکستش به رایگان ارائه میدهد.اما پادکست ها منجر به فروش بیشتر کتابها و ثبت نام در دوره هایش شده ند و درخواست برای سخنرانی ها از وی افزایش یافته است.

bottom-line top-line

4.ویدئوها

Gary Vaynerchuk استاد بازاریابی محتوایی ، از ویدیوهای آنلاین استفاده می کند، فقط به کانال یوتیوبش نگاهی بیندازید.او در آغاز برای فروش شراب مغازه خانواده خود شروع به ایجاد ویدئو کرد.و از طریق آن ویدیو ها  و سایر بازار یابی های آنلاین ، او بالاخره  در آمد را به 45 میلیون دلار رساند.اکثر مردم از ویدئو و پادکست استفاده نمی کنند زیرا متصورند  این روش دشوار و گران است. اما فارق از هزینه تجهیزات در سطح حرفه ای ، استفاده  از این دو روش، آسان‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود .بازاریابی محتوایی ویدئوهای آماتور برای فروش مخلوط کن ها،محصولات دندانپزشکی جدید و بازار خدمات مشاوره ویزای هنگ کنگ استفاده شده است.چه ویدئویی را می توانید برای شرکت خود بسازید که وضع مالی شما را یک شبه متحول کند؟ این ممکن است آسان تر از چیزی باشد که تصور می کنید.

bottom-line top-line

 5.کتابها

مردم فکر میکنند  که کتابها  مانند فیلمها به خودی خود باعث فروششان میشوند ،اما بازاریابان باهوش کتابها را فقط به صرف کتاب بودنشان نمی فروشند،آنها کتاب ها را به عنوان ابزاری برای بازاریابی می فروشند.کتاب جیبی مایکل پورت با عنوان book yourself solid  کتابی عالی برای علاقمندان ،فروشندگان ،بازاریابان است و من مطمئنم که  در عین حال که وی از فروش کتابش لذت میبرد،کتابش ابزاری جهت جذب  مخاطب برای دوره ها و سخنرانی هایش هم هست.اگرچه که نشر کتاب برای خودتان آسان است،اما نشر نسخه های حرفه ای ،مشکل است و توسط متخصصین معتبرصورت میگیرد. با این حال برای خودتان نشر کنید، حتی اگر این کتاب توسط مردم خوانده نشود ، شما می توانید در بازاریابی محتوا از نام خود به عنوان " نویسنده کتاب ..." استفاده نمایید.

اینها فقط چند مثال از بازار یابی محتوایی هستند .میتوان به مقاله های سفید،کتاب های الکترونیکی ،اپلیکیشن ها ، سخنرانی ها،ارائه ها و بلاگ ها هم اشاره کرد. برای استفاده هر کدام از این موارد در بازاریابی محتوایی ،تعداد زیادی کتاب چاپ شده است.

bottom-line top-line

چرا بازاریابی محتوایی ؟

شاید مهمتر از درک معنای بازاریابی محتوا ، بهتر باشد بفهمیم چرا بازاریابی محتوا برای کسب و کار مفید است. اما قبل از آن باید چهار مرحله خرید را بفهمیم:

۱- آگاهی:

قبل از آگاهی مشتری ممکن است چیزی را نیاز داشته باشد،  اما نمی‌داند چه راه حلی برای رفع نیازش وجود دارد.

۲- تحقیق:

پس از آگاهی نسبت به وجود راه‌ حل‌های ممکن، مشتری شروع به تحقیق برای کسب اطلاع می کند.مثلا خریدار ماشین تلاش می کند تا انواع مختلفی از ماشینهای موجود در بازار را که ممکن است به دردش بخورد ، بشناسد.

۳- بررسی جوانب:

در این مرحله مشتری محصولات شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه می‌کند تا مطمئن شود آنچه که می خرد،قیمت و کیفیتی مناسب دارد.

۴- خرید:

در نهایت مشتری با اطلاعات کافی و اطمینان خاطر، برای خرید تصمیم می‌گیرد.

 تبلیغ سنتی وبازاریابی زمانی  که به دو مرحله پایانی گفته شده میرسد،عالی است.بازاریابی محتوایی با دو مرحله ابتدایی روند خرید با بالا بردن اطلاعات در مورد راه حل و افزایش آگاهی مشتریان با محصولی که شاید تا کنون با آن سر وکاری نداشته اند،شروع می شود.

مشتری های بالقوه محتوای ما پیدا کرده و آن را ارزشمند میبینند و زمانی که با ما تماس میگیرند ،خودشان تقریبا برای همکاری با ما از پیش آماده اند.اصلا نیازی نیست که ما از تاکتیک های فروش عیجب و غریب استفاده کنیم،تقریبا فقط جزییات کار بیان میشود،توافقی صورت میگیرد و کار آغاز می شود.اعتماد لازم که اصولا باید در طی چرخه فروش شکل بگیرد ،حتی قبل از آنکه ما بدانیم مشتری برای ما وجود دارد کاملا صورت گرفته است.

بازگشت به سرمایه گذاری روی بازاریابی محتوایی در صورتی که درست اجرا شود،می تواند یک اتفاق خاص باشد.ما حتی برای بازار یابی محتوایی خود یک ده سنتی(پول ناچیز) یا حتی زمان زیادی صرف نکرده ایم.95 درصد موفقیت ما مربوط به مقالاتی است که نوشته ام به اضافه تقریبا 20 ساعت کار.

همچنین بازار یابی محتوایی میتواند سودهای جانبی را تولید کند که کانال های دیجیتال بازار یابی را پشتیبانی  کند.همچنین باعث تولید محتوا برای رسانه های اجتماعی  شده و در تلاش برای سئو جهت تولید لینکهای متنوع و پایه گذاری محتوای خوب برای وب سایت که در موتورهای جستجو دیده می شود،مشارکت می کند. در واقع برای بسیاری از شرکتها،بخشی از تلاشهای سئو باید روی بازاریابی محتوایی تمرکز کند.

 

اگر زمان یا تخصص کافی برای تولید انواع محتوا ندارید، آن را به تیم حرفه ای تولید محتوا سی یو وب بسپارید.

bottom-line top-line

چطور شروع کنم؟

راههای زیادی برای ارائه خدمات محتوای بازایابی وجود دارد که اغلب با SEO یا PR همراه است.اگر خیلی سرتان شلوغ است که خودتان نمی توانید انجامش دهید یا در منزل هم نمی توانید وقت صرفش کنید،پس استخدام یک شرکت بهترین گزینه است.اما اگرمیخواهید خیلی زود برای خودتان بازاریابی محتوایی انجام دهید،آسان ترین راه وبلاگ است ؛ که در ابتدای امر ممکن است کمی مشکل باشد،اما رفته رفته آسانتر می شود.با دنبال کردن راهنمایی های سایتهایی مانند  Copyblogger ، به سرعت می فهید که چگونه برای وب سایت یا وبلاگ خود محتوا تولید کنید تا وارد تعامل با خوانندگان شوید و آنها را به مشتری تبدیل کنید..اما در عین حال که نگارش خوب و عنوان های درست میتوانند کمک کننده باشند،این امر کلید تولید محتوای عالی  که بهترین فرم بازار یابی محتوایی باشد ،نیست.

bottom-line top-line

محتوای عالی

اگر تا کنون شروع به خواندن بخشی از بازاریابی کرده اید و تنها چون مجبور بوده اید آن را تمام کنید ، آنرا به اتمام رسانده اید، بازاریابی محتوایی بدی را تجربه کرده اید.وقتی من با شرکتها راجع به بازار یابی محتوایی صحبت میکنم،به آنها میگویم محتوا در صورتی خوب است که دائما افراد تمایل به  خواندن آن  داشته باشند واگر بخواهند بابتش هزینه پرداخت کنند آن محتوا فوق العاده  است.اگر میخواهید مثالهای عالی از محتوا را درک کنید،باید ببینید که خودتان  اخیرا برای خواندن ، دیدن یا شنیدن چه چیزی هزینه کرده اید.اگر امسال فیلم The Lego Movie را دیده باشید،یکی از بهترین مثالهای بازار یابی محتوایی را دیده  اید.(این فیلم یک نمونه از بهترین مثالهای بازاریابی محتوایی است.) آیا واقعا فکر می کنید که آنها فیلم را برای فروش بلیطهای سینما ساخته  اند؟ دوباره فکر کنید.آن فیلم فقط یک بازی تجاری100 دقیقه ای بود که جدای استفاده از یک DVR ،شما هم پول خوبی برای دیدن آن پرداخته اید.آیا فکر میکنید اینکه Lego  recently leapfrogged Mattel ,،شرکت خالق عروسکهای باربی،بزرگترین کمپانی اسباب بازی در دنیاست،اتفاقی است؟ممکن است شما به حد کافی بودجه برای ساخت یک فیلم که باعث ترقی شرکتتان شود ؛ نداشته باشید، اما می توانید به مشتریهای خود اطلاعات ارزشمندی بدهید.

bottom-line top-line

راز بازاریابی محتوا

ارزش گذاری.این رمز کار است.که دیگر چون به آن پرداخته ایم، یک راز نیست.اگرچه درهنگام تعامل با بعضی شرکتهای بازاریابی از اینکه به  این امر مهم نپرداخته اند ، تعجب می کنید. وقتی تبلیغات تقریبا هیچ ارزشی را ایجاد نکند،از آن چشم پوشی می کنیم.اگر میخواهید راجع به تبلیغاتی که نمیتوان از آن گذشت، بدانید؛ از یک اسکیت سوار بپرسید که عکسش را در یک مجله اسکیت سواری دیده اید.سپس می بینید که او وقت زیادی را که صرف دیدن تبلیغات می کند، درست مانند هنگامی که مشغول خواندن مقالات و دیدن عکسها است. یا وب سایت Berrics را چک کنید. بیشترین حجم محتوایش تبلیغات است ، اما اسکیت سوارها از این ویدئوها نمی گذرند و آنها را مانند سایر ویدئو ها میبینند،چرا که آنها ارزشی را که میخواهند در آن می یابند (همان اسکیت بازی خوب است ). شرکتها اسکیت بازی از چند دهه گذشته شروع به بازاریابی محتوایی کردند،اما آنها این کار را بی هیچ هدفی انجام میدادند و فروش محصولات بیشتر ،در درجه دوم نسبت به سرگرمی ساخت ویدئو و مجله بود.

اگر نمیدانید چطور به محتوای خود ارزش اضافه کنید،از مشتریانتان بپرسید که چه نوع محتوایی ایجاد کنید تا الان برایشان مفید باشد ، یا آن زمانی که آنها به دنبال خدمات یا محصولات شما بودند،چه چیزی مد نظرشان بوده .آنها به شما کمک خواهند کرد.

 

bottom-line
سی یو وب
سی یو وب

شرکت تخصصی سی یو وب در زمینه های طراحی و پشتیبانی سایت ، تولید محتوا ، سئو سایت ، طراحی اپلیکیشن و بازاریابی دیجیتال درشهر کرج ، مشغول فعالیت است . ما با استفاده از تکنیک های روز طراحی سایت ، سئو سایت مطابق با آخرین تغییرات الگوریتم های گوگل و طراحی اپلیکیشن های بومی با سرعت بالاتر به ارائه خدمات متمایز در حوزه وب می پردازیم.

نظرات

امتیاز شما: