راهنمای کامل طراحی و سئو سایت چند زبانه

راهنمای کامل طراحی و سئو سایت چند زبانه

کسب و کارشما در حال پیشرفت است و شاید شما نیاز به جذب کاربران علاقه مند در آن سوی آب ها دارید.

آیا می دانید با ترجمه وبسایت خود به چند نفر دسترسی پیدا خواهید کرد؟

جای بحث نیست که سایت چند زبانه ، به شما امکان دستیابی به بازارهای جدید را خواهد داد.

این مقاله برای چه کسانی مناسب است؟

1.کسب و کارهای از پیش تاسیس شده با یک سایت موفق که به دنبال اضافه کردن زبان های دیگر به سایت خود هستند.

2.استارت آپ ها و کسب و کارهای جدید که می خواهند یک وبسایت چند زبانه ایجاد کنند.

تصمیمات مهمی که قبل از شروع ایجاد سایت چند زبانه باید بگیرید :

سئوی چند زبانه چیست؟

سئوی چند زبانه به معنی بهینه سازی محتوا برای چندین زبان و یا چندین مکان است. اجازه دهید آن را با مثالی توضیح دهیم:

تصور کنید یک فروشگاه آنلاین دارید و پلاگین های (افزونه های) وردپرس را در کشورهای مختلف می فروشید. برای افزایش فروش در آلمان، تصمیم گرفته اید محتوای سایت خود را به آلمانی ترجمه کرده و یک  سایت آلمانی ایجاد کنید. اکنون شما دو نوع مختلف از صفحه مشابه دارید. نسخه فارسی و نسخه آلمانی و اگر به همین شکل ادامه دهید، بیش از یک صفحه مشابه خواهید داشت.

خصوصا اگر چند کشور با زبان مشترک یا کشورهایی که چند زبان در آن استفاده می شود را هدف قرار دهید ، چالش هایی مطرح می شوند. بیایید موقعیتی که در ادامه مطرح می کنیم را بررسی کنیم تا مثال ساده تر شود ، به وضوح تعداد کاربرانی ، بیش از آنچه ما تصور کرده ایم ، برای محتوا به زبان انگلیسی ، وجود دارند.

سئوی سایت چند زبانه

شما می خواهید وبسایتتان توسط گوگل پیدا شود. در یک استراتژی سئو استاندارد ، شما محتوای خود را به یک زبان ، بهینه سازی می کنید. زبانی که وبسایت شما به آن نوشته شده است. با این وجود ، گاهی هدفتان مخاطبینی در کشورها و مناطق مختلف است. این مخاطبین احتمالا شبیه هم هستند. اما همیشه تفاوت هایی وجود دارد . این برای شما یک فرصت است. با هدف گذاری مخاطبین به طور خاص، برآوردن نیازهای آن ها آسان تر می شود. یکی از این تفاوت ها ، زبانی است که به آن صحبت می کنند. هنگامی که سایت خود را با چند زبان مختلف در دسترس کاربران قرار می دهید و مناطق خاصی را هدف گرفته اید، به دو چیز دست می یابید:

*مخاطبین بالقوه خود را افزایش می دهید.

*شانس خود برای کسب رتبه بهتر در منطقه خاص و در زبان های مختلف را افزایش می دهید.

سئوی سایت چند زبانه می تواند سخت باشد و باید دقیقا بدانید چه می خواهید و وب سایت خود را از جهات مختلف بهینه سازی نمایید.

تصمیم بگیرید می خواهید چه زبان هایی را در وبسایت خود داشته باشید؟

اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که می خواهید سایت شما به چه زبانی باشد. این مساله کاملا به وسعت اهداف کسب و کار شما بستگی دارد. اما مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کنید ، منابع انسانی شماست.  برای اینکه در کسب و کار آنلاین موفق باشید، باید به طور منظم ، محتوا نویسی کنید و به مخاطبین خود ارائه دهید. آیا در تیم خود افرادی را دارید که به آن زبان تسلط کافی داشته باشند و بتوانند این کار را انجام دهند؟

وبلاگ نویسی و بازاریابی در زبان های مختلف کار دشواری است. اگر مطمئن نیستید، پیشنهاد ما ، شروع فقط با یک زبان است. سایر زبان ها به مرور زمان می توانند اضافه شوند.

چه کشورهایی را هدف قرار می دهید؟

آیا می خواهید یک کشور خاص را هدف قرار دهید ، یا فقط می خواهید سایت خود به زبانی دیگر، بدون هدف گذاری منطقه ای خاص ترجمه کنید؟ این مساله در انتخاب نام دامنه ، هاستینگ و ساختار سایت ، تاثیر گذاراست .

برای مثال، انگلیسی در سراسر دنیا صحبت می شود، اما اگر دفتر شما در استرالیا باشد ، وب سایت شما  با وقتی که در انگلیس دفتر دارید ، متفاوت خواهد بود.

آیا می توانید برای هر زبان وبسایت خود، کارمند اختصاصی استخدام کنید؟

وبلاگ نویسی، بازاریابی، سفارشات و خواسته های مشتریان . اینها موضوعاتی است که باید به آن بپردازید. مدیریت یک وبسایت چند زبانه موفق ،امری زمان براست. ما قانون طلایی بازاریابی چند زبانه را پیشنهاد می کنیم. سعی کنید حداقل یک نفر را به طور تمام وقت به هر زبان سایت خود اختصاص دهید.

تحلیل بازار

این بخش برای هر فرد که می خواهد از طریق دیجیتال مارکتینگ رقابت کرده و محصولات و خدماتش را ارائه کند ، مهم است.

آیا برای محصولات شما در خارج بازاری وجود دارد؟

وقتی وارد بازارهای بین المللی می شوید با ناشناخته ها روبرو خواهید شد. آیا واقعا بازاری برای محصول شما وجود دارد و اگر چنین است آیا می توانید روی قیمت، کیفیت خدمات و برند خود رقابت کنید؟

صرف اینکه محصولات شما داخل کشور به خوبی فروش می رود ، معیار درستی برای وجود بازار در خارج از کشور نیست. حتی ممکن است فرهنگ استفاده و آگاهی لازم از محصول شما در سایر کشور ها وجود نداشته باشد.

تحقیق بازار پیش از ورود به آن اهمیت دارد و حتما قبل از چند زبانه کردن سایت خود موارد آن را بررسی نمایید.

آیا محصولات و خدمات شما رقابتی هستند؟

قیمت های شما در مقایسه با رقبای بین المللی چگونه است؟ استاندارد خدمات شما چطور؟ احتمالا در مقایسه با رقبای داخلی، شما هزینه بیشتر و زمان ارسال طولانی تری خواهید داشت. با وجود این موارد برنامه ریزی شما برای موفقیت در این امر چگونه است؟

رقابت را بررسی کنید

جایگزینی  رقبای قوی که تعداد زیادی طرفدار دارند ، کار سختی است. آیا در این بازار شلوغ برای شما جایی هست؟ چه چیز جدید یا متفاوتی برای عرضه دارید؟

عناصر یک وبسایت چند زبانه موفق

باید دامنه .com  را انتخاب کنیم یا کشور ؟

زمان ایجاد یک سایت چند زبانه، انتخاب دامنه درست، تصمیم مهمی است که با آن مواجه هستید و از ابتدا درست تصمیم گرفتن به سود شما خواهد بود. کدام دامنه را انتخاب می کنید؟ .com/ .com.uk/ .fr

انتخاب دامنه به بودجه و برنامه های تجاری شما بستگی دارد. مطمئن نیستید؟ از یک مشاور مطمئن و کار بلد راهنمایی بگیرید. ما در سی یو وب به رایگان راهنمای شما خواهیم بود.

چگونه نام دامنه و میزبانی هاست خود را برای سئو بین المللی انتخاب کنیم؟

اگر سایت شما جدید است ، برای ثبت دامنه به توصیه هایی زیر توجه کنید :

*کوتاه و بیاد ماندنی باشد ( 1 یا 2 کلمه بدون خط تیره )

* بین المللی و برای همه قابل تشخیص باشد (توسط کسانی که به زبان دوم سایت شما حرف می زنند براحتی خوانده و نوشته شود )

*در صورت امکان کلمه کلیدی خود را به آن اضافه کنید ( این مساله به مشتریانی که شما را پیدا می کنند کمک می کند و تاثیر مثبتی بر سئوی سایت شما دارد )

*مطمئن شوید تمام نسخه ها در دسترس باشند. یعنی اگر هدف شما ایتالیایی و انگلیسی است، مطمئن شوید همه دامنه هایIt/co.uk/.COM   در دسترس هستند. داشتن تمام این دامنه ها که به سایت شما اشاره می کنند ، به افراد کمک می کند راحتتر شما را پیدا کنند و به معرفی بهتر برند شما کمک می کند.

هاست وب سایت: شما می توانید هاست خود را حفظ کنید. اگر برای هر زبان یک وبسایت دارید، وجود هاست در کشور مقصد کمی به نفع شماست.

کدام بهتر است؟ یک  وبسایت بزرگ چند زبانه یا چند وبسایت به زبان محلی در کشورهای مختلف ؟

قطعا اگر منابع  کافی در اختیار داشته باشید ، سایت به زبان محلی در هر کشوری ، بهترین گزینه است. آن ها بازدید بیشتری از موتورهای جستجو به ارمغان می آورند و به شما امکان سازماندهی و بازاریابی با سلیقه داخلی را می دهند.

برای کسب و کارهای کوچک و بدون منابع، ما یک وبسایت چند زبانه بزرگ با زیر مجموعه  (sub folder)زبانهای مختلف را پیشنهاد می کنیم. مثل:

mysite.com(main website)

mysite.com/it(Italian website)

mysite.com/fr(French website)

و غیره...

پلتفرم مناسب برای وبسایت خود انتخاب کنید

Wordpress و  Joomla بهترین انتخاب برای وب سایت های چند زبانه و  Magentoو Prestashop بهترین گزینه های فروشگاه آنلاین  رایگان (open source) هستند. اکثر سیستم های بزرگ مدیریت محتوا به چندزبانه بودن سایت توجه کرده اند. انجام این تنظیمات از راه اندازی یک سایت ساده تک زبانه سخت تر است ، بنابراین حتما از راهنمایی یک متخصص کمک بگیرید.

اگر بودجه کافی دارید ، طراحی سایت اختصاصی قطعا گزینه ی بهتری خواهد بود.

آیا باید یک طراح وب یا توسعه دهنده وب استخدام کنید؟

اکیدا توصیه می کنیم یک طراح که به سایت چند زبانه تسلط دارد ، استخدام کنید. به خاطر داشته باشید ، برداشت اول کاربر بسیار موثر و مهم است.اگر به نظر برسد سایت شما با یک قالب آماده ساخته شده است ، ممکن است این حس را به کاربر بدهد که شما برتری نسبت به سایرین ندارید .

چگونه طراح سایت حرفه ای انتخاب کنیم؟

*آیا آنها تجربه ای در زمینه سایتهای چند زبانه دارند؟ نمونه کار آنها را چک کنید.

*آیا تجارت و بازاریابی شما را درک می کنند؟

* پشتیبانی از سایت چطور؟ اگر با مدیریت سایت ناآشنا هستید ، نیاز به آموزش یا پشتیبانی دارید.

*نظرات راجع به آنها را بررسی کنید.

ترجمه محتوای خود را به مترجمان مسلط بسپارید

بیایید صادق باشیم. اگر محتوای سایت شما توسط یک مترجم مسلط ، با زمینه دانش سئو و آگاهی از بازار داخلی ترجمه شود، شانس موفقیت بسیار بیشتری دارید .

تعدادی پست برای مکانی خاص اضافه کنید

فقط از محصولات و شرکت خود به طور یکنواخت صحبت نکنید. جذاب باشید. تعدادی پست یا قسمتی از سایت را به اطلاعاتی در مورد کشور اختصاص دهید. مانند شایعات، تمایلات و تحلیل ها. این باعث می شود با مخاطب محلی ارتباط و تعامل برقرار کنید و به همان نسبت جایگاه شما در موتورهای جستجو مثل گوگل ، بهتر خواهد شد.

نحوه بهینه سازی وب سایت چند زبانه

وقتی صحبت از سایت چند زبانه می شود ، نیاز به توجه بیشتری برای بهینه سازی سایت دارید. ساختار درست سایت، استفاده از تگ های زبان و اسکما در سایتهای چند زبانه منجر به بازدید بیشتر از طریق موتورهای جستجو می شوند.

برای هر زبان سایت ،  بصورت جداگانه پروفایل شبکه های اجتماعی ایجاد کنید

همانطور که پیشتر گفتیم ، مدیریت و بهینه سازی سایت چند زبانه مشکل است . در ادامه به لزوم ایجاد حساب های کاربری جداگانه در هر زبان می پردازیم:

* اگر دائما به دو زبان در یک پروفایل مطلب بنویسید، پیدا کردن فالوور برایتان مشکل می شود ، زیرا افراد از اینکه پست هایی به زبان خارجی، صفحه آن ها را پر کند ، کلافه می شوند.

*به شما امکان ارتقا در یک کشور خاص را می دهند.

* می توانید نام پروفایل، عنوان ، آدرس شرکت و آدرس سایت (URL ) را برای هر کشور جداگانه بهینه سازی کنید.

سوالات متداول وب سایت چند زبانه

وب سایت چند زبانه چیست؟

وب سایت چند زبانه ، سایتی است که محتوای آن حداقل به دو زبان مختلف نوشته شده است و شما می توانید سایت را به زبان مورد نظر خود ببینید.

آیا نمی توان فقط از مترجم گوگل (Google Translate) استفاده کرد؟

خیر. اگر برای موفقیت در بازار خارجی جدی هستید، باید بتوانید مخاطب را درگیر و جذب کنید. برای این کار نیاز به یک نویسنده مسلط به آن زبان دارید که محصولات شما و بازار محلی را بشناسد.

آیا یک وب سایت توریستی مانند یک هتل می تواند از مترجم گوگل استفاده کند؟ احتمالا بله.

دلایل نیاز به یک وب سایت چند زبانه برای یک کسب و کار چیست؟

کسب و کارهای داخلی موفق معمولا باهدف گسترش فروش و یا به دلیل شعبه های جدید تصمیم به راه اندازی سایت دو زبانه می گیرند. برخی این کار را تنها به منظور تست بازار انجام می دهند. برخی هم چون چند زبان رسمی در کشورشان دارند، این کار را انجام می دهند. مانند سوییس و کانادا که دارای دو زبان رسمی یا بیشتر هستند.گاهی هم دلیل آن بازارهای داخلی بسیار رقابتی و اشباع است که کسب و کارها را به فکر فرصتهای بهتر در بازارهای جدید می اندازد.

نتیجه گیری

و حالا هر آنچه برای موفقیت وب سایت چند زبانه لازم است را می دانید .

 برای دستیابی به بازار به زمان نیاز دارید. اهل رقابت هستید؟

 هر زمان که آماده باشید قطعا می توانید از تیم متخصص چند زبانه ما کمک  و راهنمایی های لازم دریافت نمایید.

سی یو وب
سی یو وب

شرکت تخصصی سی یو وب در زمینه های طراحی و پشتیبانی سایت ، تولید محتوا ، سئو سایت ، طراحی اپلیکیشن و بازاریابی دیجیتال درشهر کرج ، مشغول فعالیت است . ما با استفاده از تکنیک های روز طراحی سایت ، سئو سایت مطابق با آخرین تغییرات الگوریتم های گوگل و طراحی اپلیکیشن های بومی با سرعت بالاتر به ارائه خدمات متمایز در حوزه وب می پردازیم.

نظرات

    امتیاز شما: