تولید محتوا

 • سه شنبه , 27 اسفند 1398
 • 4254

تولید محتوا چیست؟

محتوا دقیقا همان چیزی است که شما را به مخاطبان و کاربرانتان ارتباط می دهد. بنابراین منظور از تولید محتوا، خلق محتوایی منحصر به فرد، با هدف رفع نیاز و یا افزایش آگاهی مخاطب است. این محتوا می تواند متن وبلاگ، تصویر، ویدئو و یا هر چیزی باشد که مفهومی را به مخاطب منتقل می کند. برای اینکه بتوانید چنین محتوایی تولید کنید، ابتدا باید مخاطبان خود را بشناسید، از نیازهای آن ها آگاه باشید و سپس بر اساس موضوعاتی که جستجو می کنند، محتوای مفید به آنها ارائه دهید تا سهمی از بازاریابی محتوایی داشته باشید. انجام تولید محتوا برای سایت یکی از مهمترین و حساس ترین مراحل در پشتیبانی سایت است که در آن مطالب سایت با توجه به نیاز سنجی انجام شده، تولید و بروز رسانی می شوند.

وب سایت های بزرگ، نیاز به یک مدیر محتوا دارند تا بر فرآیند تولید و انتشار محتوا در وب سایت نظارت کند. نکته مهمی که در پشتیبانی محتوایی سایت باید به آن توجه شود، تولید محتوا بر اساس کلمات کلیدی است؛ نحوه ی قرار دادن مطالب در سایت، استفاده از تصاویر بر اساس استاندارد های سئو، استفاده از متاتگ، ساختار لینک دهی، انتخاب کلید واژه ی کانونی مناسب برای مطالب سایت و … عوامل مهم و تاثیر گذار در نحوه ی شناخت مطالب توسط موتور های جستجو می باشد.

در سالیان اخیر با افزایش اهمیت محتوای الکترونیکی که به صورت متن، کتاب های الکترونیک، فایل های صوتی و تصویری، اینفوگرافیک ها و ... عرضه می شود، ضرورت تهیه و تدوین یک استراتژی مدیریت محتوا ، در وب سایت ها، بیش از پیش احساس می شود.

چهار نکته ای که در تولید محتوا مهم است

 

 1. کپی نباشد.
 2. حاوی مطالب (علمی ، فنی و...) معتبر وصحیح باشد.
 3. اگر ترجمه شده ،روان باشد.
 4. خواننده را جذب کند.

 

نکات تولید محتوا

 

هر محتوایی، اعم از محتوای متنی، تصویر، فیلم، صوت و... که به منظور انتقال مفاهیم در یک وب سایت قرار می گیرد و یا به اصطلاح آپلود می شود، نوعی از تولید محتوا نامیده می شود. محتوا نویسی که مرتبط با اهداف سایت بوده و از نظر مخاطب ارزش مطالعه را داشته باشد مهمترین هدف یک سایت است.

تولید محتوای مرتبط و ارزشمند کار آسانی نیست و زمان و هزینه زیادی را می طلبد. اما از یاد نبرید که یک محتوای خوب منجر به این خواهد شد که مخاطب لحظه ای توقف کند، بخواند، فکر کند و ... به شکلی متفاوت رفتار کند.

 

فرمت های محتوا

با گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی و پلتفرم های مختلف اشتراک گذاری محتوا، محتوا دیگر تنها شامل محتوای متنی نمی شود. 

انواع فرمت های تولید محتوا عبارتند از: 

 • محتوای متنی

 • محتوای تصویری

 • محتوای ویدئویی

 • محتوای صوتی (پادکست)

 • محتوای اینفوگرافی

اینکه کدام فرمت محتوا، مناسب شماست، کاملا وابسته به پلتفرمی است که قصد انتشار محتوا در آن را دارید و دیگر اینکه، کدام نوع محتوا، مفهوم مورد نظر شما را بهتر انتقال می دهد.

 • اگر با هدف سئو سایت خود، قصد تولید محتوا دارید، قطعا بهترین گزینه، محتوای متنی است. 
 • طبق آخرین آمارها، محتوای ویدئویی بیشترین تعامل و بازدید را از کاربران دریافت می کند.
 • محتوای صوتی یا همان پادکست ها، بیشتر برای فایل های آموزشی استفاده می شوند.
 • استفاده از محتوای تصویری، پرمخاطب ترین نوع است. استفاده از محتوای تصویری در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، پینترست، فیسبوک و ... بیشترین استفاده و مخاطب را دارد. استفاده از این نوع محتوا باعث افزایش تعامل، در میان کاربران می شود.

تولید محتوا الکترونیکی

 

با توجه به بروز رسانی های جدید الگوریتم های گوگل و نقش موثر محتوا در بهینه سازی سایت و کسب رتبه در نتایج جستجو ، اهمیت تولید محتوا برای سایت بیشتر شده است. شما با تولید محتوا، محصول و خدمات خود را به مشتری معرفی می کنید؛ اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید، قصد کاربر است. فرض کنید شما در فروشگاه اینترنتی خود عینک می فروشید. بجز معرفی ویژگی ها و برند محصولات، با درج مقالاتی با عناوین جذاب مثل "چه عینکی مناسب صورت شماست " و یا "جدیدترین مدل عینک آفتابی" و ... باعث افزایش ترافیک سایت شده و بطور غیر مستقیم فروش خود را افزایش می دهید.

 

تولید محتوا و سئو سایت

 

موتورهای جستجو به خصوص گوگل، با تغییراتی که از اواخر سال 2018 اعمال نموده‌اند، کاربران را به سایت‌هایی هدایت می‌کنند که پاسخ سوالاتشان را مستقیم داده باشند! برای گوگل یک وبلاگ معمولی که مطلب کامل و حتی بدون غلط نگارشی در خصوص یک مبحث خاص نوشته باشد دارای رتبه و اهمیت بیشتری نسبت به یک سایت دارای مطالب زیاد ولی بدون محتوای مناسب و کافی، است.در سال 2021 نیز بهترین رتبه ها در نتایج جستجو متعلق به سایت هایی است که محتوای اثربخش و دقیقی را متناسب با نیاز کاربران خود تهیه و منتشر می کنند.

تولید محتوای خاص و ارزشمند که نیاز مخاطب را برطرف کند، منجر به بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو می شود. بدون محتوا، سئو سایت بی معنی است؛ شما باید کلمه کلیدی، مقاله و عنوان ها را در سایت خود داشته باشید. یکی از مواردی که باعث کسب رتبه در نتایج جستجو می شود، وجود کلمات کلیدی موردنظر کاربر در محتوای شماست. بنابراین محتوایی که درست نوشته و بهینه سازی شوئ، قطعا باعث بهبود رتبه سئو شما خواهد شد.

اما نوشتن محتوای سئو شده نیازمند تخصص است، اگر به این موضوع علاقه مندید می توانید مقالات تولید محتوا منتشر شده در سایت سی یو وب را بخوانید.

 

تولید محتوا

 

شرکت تخصصی سی یو وب (30uweb) در کرج ، با توجه به زمینه فعالیت و کسب و کار شما و بر اساس نیازهای مشتریانتان در فضای وب، خدمات تولید محتوا را رائه می دهد. این محتوا شامل متن، تصویر، ویدئو، پادکست و اینفوگرافیک می‌شود.

 تولید محتوای با کیفیت

برخی شرکت ها محتوای مناسب و مخاطب پسندی تولید می کنند، اما فراموش می کنند که هدف از تولید محتوا، جلب نظر و جذب مشتری است.

حتما در جایی از متن، راه های تماس با شرکتتان و یا لینک آدرس سایت خودتان را قراردهید. منبع نگارش محتوا می بایست مشخص باشد، تا هم به مطلب به عنوان کارشناس اعتبار ببخشید و هم امکان تماس مشتریان احتمالی را فراهم آورید.

اشتباه در تولید محتوا

برخی تولید محتوا را با تعریف وتمجید کردن از خودشان و مهارت هایشان اشتباه می گیرند و آنقدر با غلو و اغراق از خودشان و توانایی هایشان داد سخن می دهند که مخاطب مطلب را پس زده و فرار را به قرار ترجیح می دهد. (تعریف بیش از حد سبب بدگمانی مخاطب و گریز وی می شود) 

اما ....

چطور محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

منظور از محتوای با کیفیت محتوایی است که در درجه اول به هدف بازاریابی خود می رسد. این اهداف شامل موارد زیر است:

 • افزایش شناخت برند 
 • کسب رتبه خوب در گوگل 
 • افزایش نرخ کلیک
 • ایجاد لید
 • به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی 

هر محتوایی که بتواند بخشی از این اهداف را مرتفع سازد، محتوای ارزشمند و باکیفیت است. برای رسیدن به این هدف پیش از تولید محتوا، کارهای زیر را انجام دهید.

 1. هموراه تحقیق کنید تا مجموعه ای از ایده برای تولید محتوای خوب داشته باشید.
 2. راجع به موضوع منتخب خود تحقیق کنید.
 3. دیدگاه منحصر به فرد خود را در محتوا بنویسید.
 4. از تجربیات شخصی و اطلاعات خود در تولید محتوا استفاده نمایید.
 5. برای محتوای خود زیرعنوان های درست و مناسب بنویسید.
 6. از فرمت های مختلف محتوا (متن، عکس،ویدئو و ...) استفاده نمائید.
 7. حتما محتوای خود را پس از اتمام مرور و در صورت نیاز اصلاح کنید.

 

بازاریابی محتوا؛ چرا و چطور؟

بازاریابی محتوا بخشی از روند مارکتینگ کسب و کار شماست که در این بخش به کمک تولید محتواهایی هدفمند و متناسب با اهداف جذب مشتری و افزایش فروش، بخشی از پازل مارکتینگ کسب و کارتان را تکمیل خواهید کرد. بنابراین باید به تولید محتوا نه تنها به چشم یک پل ارتباطی با کاربران، بلکه وسیله ای برای هدایت آنان به مسیر دلخواهتان نگاه کنید. البته بار دیگر تاکید می کنیم که این به معنای زیر پا گذاشتن کیفیت محتواها و عدم اهمیت به نیازهای مخاطبانتان نیست. در حقیقت بازاریابی محتوا به شما کمک می کند تا:

افزایش مشتریان و توسعه فعالیت ‎ها‎

افزایش قدرت سئوی سایت و به تبع آن پخش نام و برند شرکت در فضاهای مجازی

را رقم بزنید. البته در این مسیر لازم است که نکاتی را به خاطر داشته باشید که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

پاسخ‌ها برای ایده‌سازی محتوا

وب ‌سایت جایی است که مشتریان جست‌وجوی اطلاعات خود را از آنجا آغاز می‌کنند، بنابراین محتوا باید بتواند سوالات مشتری‌ها را رصد کرده و به آنها پاسخ دهد.

استفاده از عناوین چالشی

شاید تاکنون به عناوین روزنامه ‎ها‎ توجه کرده باشید. برای روزنامه‎ ها‎ اصولا از تیترها و عنوان‎ ها‎ی چالشی استفاده می‎شود به همین دلیل گفته می‎شود بهترین نویسندگان حوزه تامین محتوا کسانی هستند که بتوانند همچون روزنامه نگاران، عنوان‎ ها‎ی خاصی انتخاب کنند که توجه کاربران را به خود جلب نماید و آنها را برای خواندن محتوا ترغیب نماید.  

 رعایت اصول دستور زبان

ساخت محتوای متنی باید بدون اشتباهات دستوری بوده و ساده بیان شود، به طوری که خواننده بدون هیچگونه مشکلی، مفهوم را دریافت نماید.  نداشتن اشتباهات تایپی و در عین حال رعایت ساختار دستوری، اعتبار متن را افزایش می‎ دهد.

 

تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی 

 

تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

بازاریابی از طریق تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

قطعا شما هم علاقه مندید با مخاطبان هدف خود در شبکه های اجتماعی، تعامل داشته باشید.

بازاریابی محتوایی تنها به مرحله تأمین محتوا محدود نمی شود، بلکه پس از تهیه آن، باید در اختیار مشتریان قرار بگیرد. بدین منظور باید پس از بارگذاری در سایت، لینک آن در شبکههای اجتماعی توزیع شود تا کاربران را برای مطالعه محتوا، سوق دهد.

مهمترین دلیل فعالیت در شبکه های اجتماعی، Brand Awareness یا افزایش شناخت برند است.

تعامل با مخاطب، دومین دلیل مهم برای فعالیت در شبکه های اجتماعی است.

برای هر شبکه اجتماعی، یکی از انواع محتوا موثرتر است. مثلا در اینستاگرام باید از تصاویر با کیفیت استفاده کرد.

شما با توجه به علاقه مخاطبانتان و رده سنی آنها، می توانید شبکه اجتماعی موثر، برای کسب و کار خود را انتخاب کرده برای آن محتوای مناسب تولید نمایید.

شاید تمرکز روی تمام شبکه های اجتماعی و انتشار منظم محتوا درتمامی آن ها، برای شما مشکل باشد. با برون سپاری این امر به شرکت معتبر، می توانید با خیال آسوده، به سایر فعالیت های بازاریابی خود بپردازید.

استراتژی تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

داشتن استراتژی برای تولید محتوای شبکه های اجتماعی، قطعا شما را در مسیر درست قرار داده و از اتلاف زمان و سرمایه جلوگیری می کند.

تعریف هدف و قصد شما از فعالیت در شبکه های اجتماعی بسیار مهم و ضروری است.

بدون تعریف هدف، شما نمی توانید موفقیت یا عدم موفقیت خود را ارزیابی نمایید.

برای تولید محتوای شبکه های اجتماعی، لازم نیست حتما فقط در مورد کسب و کار خود، محتوا تولید کنید، محتوایی تولید کنید که تعامل با کاربر را افزایش دهد.

نظرات

 1. ali 26 اسفند 1398

  در ابتدای کار محتوا اصولا باید پژوهش دقیقی در خصوص محتوا انجام شود. در این صورت تمامی کلمات کلیدی بازار هدف کسب و کار شما پیدا می‌شود تا در مواقع مختلف انجام پروژه استفاده شود. این پژوهش از موارد سرچ شده در گوگل و رقبای شما باید جمع آوری گردد. بهترین نویسنده ها که سابقه تولید محتوا در حوزه کاری مرتبط به شما دارند را برای پروژه خود انتخاب کنید تا بهترین متون را در اختیار شما قرار دهند. این محتوا قطعا بر اساس نیاز شما بوده و به هیچ عنوان کپی و حتی بازنویسی از دیگر سایت‌ها نباید باشد و در انتها محتوایی کاملا یونیک، خلاق و ساخته ذهن نویسنده تحویل داده شود. در این صورت است که صفر تا صد محتوا را طی کرده‌ایم.

 2. هنوز هم محتوا پادشاهه پس باید تولید محتوا رو اصولی انجام داد. ممنون از محتوای خوبتون.

 3. admin 28 اردیبهشت 1400

  خوشحالیم که محتوا مناسب شما بود. بله تولید محتوا باید کاملا اصولی و هدفمند انجام شود.

امتیاز شما: