تولید محتوا

  • دوشنبه , 24 تیر 1398
  • 2279

تولید محتوا چیست؟

فرآیند تولید ایده ها که تمرکز آن ایجاد و پخش محتوای ارزشمند و جذاب برای مخاطب است. در صنعت وب، هر چیزی که اطلاعات معنی داری را به مخاطبان منتقل کند، محتوا نامیده می شود.انجام تولید محتوا برای سایت یکی از مهمترین و حساس ترین مراحل در پشتیبانی سایت است که در آن مطالب سایت با توجه به نیاز سنجی انجام شده ، تولید و بروز رسانی می شوند.

تولید محتوا برای سایت تنها متن نیست و شامل عکس، ویدئو ، پادکست ، اینفوگرافیک و ... می شود.

وب سایتهای بزرگتر ،نیاز به یک مدیر محتوا دارند تا بر فرآیند تولید و انتشار محتوا در وب سایت نظارت کند. نکته مهمی که در پشتیبانی محتوایی سایت باید به آن توجه شود، تولید محتوا بر اساس کلمات کلیدی است، نحوه ی قرار دادن مطالب در سایت ، استفاده از تصاویر بر اساس استاندارد های سئو ، استفاده از متاتگ ، ساختار لینک دهی ، انتخاب کلید واژه ی کانونی مناسب برای مطالب سایت و … عوامل مهم و تاثیر گذار در نحوه ی شناخت مطالب توسط موتور های جستجو می باشد.

در سالیان اخیر با افزایش اهمیت محتوای الکترونیکی که به صورت متن، کتابهای الکترونیک، فایلهای صوتی و تصویری، اینفوگرافها و ... عرضه می شود، ضرورت یک استراتژی مدیریت محتوا در وب سایتها بیش از پیش احساس می شود.

 

چهار نکته ای که در تولید محتوا مهم است

 

  1. کپی نباشد.
  2. حاوی مطالب (علمی ، فنی و...) معتبر وصحیح باشد.
  3. اگر ترجمه شده ،روان باشد.
  4. خواننده را  جذب کند.

 

نکات تولید محتوا

 

هر محتوایی اعم از محتوای متنی، تصویر،فیلم ،صوت و... که به منظور انتقال مفاهیم در یک وب سایت قرار می گیرد و یا به اصطلاح علمی آپلود می شود محتوا نام دارد. محتوا نویسی که مرتبط با اهداف سایت بوده و از نظر مخاطب ارزش مطالعه را داشته باشد مهمترین هدف یک سایت است.

تولید محتوای مرتبط و ارزشمند کار آسانی نیست و زمان و هزینه زیادی را می طلبد. اما از یاد نبرید که یک محتوای خوب منجر به این خواهد شد که مخاطب لحظه ای توقف کند ، بخواند ، فکر کند و ... به شکلی متفاوت رفتار کند.

 

فرمت های محتوا

با گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی و پلتفرم های مختلف اشتراک گذاری محتوا، محتوا دیگر تنها شامل محتوای متنی نمی شود. 

انواع فرمت های محتوا عبارتند از: 

محتوای متنی

محتوای تصویری

محتوای ویدئویی

محتوای صوتی (پادکست)

محتوای اینفوگرافی

اینکه کدام فرمت محتوا، مناسب شماست، کاملا وابسته به پلتفرمی است که قصد انتشار محتوا در آن را دارید و دیگر اینکه کدام نوع محتوا، مفهوم مورد نظر شما را بهتر انتقال می دهد.

اگر با هدف سئو سایت خود، قصد تولید محتوا دارید، قطعا بهترین گزینه، محتوای متنی است. 

طبق آخرین آمارها، محتوای ویدئویی بیشترین تعامل و بازدید را از کاربران دریافت می کند.

محتوای صوتی یا همان پادکست ها، بیشتر برای فایل های آموزشی استفاده می شوند.

استفاده از محتوای تصویری، پرمخاطب ترین نوع است. استفاده از محتوای تصویری در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام ، پینترست، فیسبوک و ... بیشترین استفاده و مخاطب را دارد.استفاده از این نوع محتوا باعث افزایش تعامل، در میان کاربران می شود.

تولید محتوا الکترونیکی

با توجه به بروز رسانی های جدید الگوریتم های گوگل و نقش موثر محتوا در بهینه سازی سایت و کسب رتبه در نتایج جستجو ، اهمیت تولید محتوا برای سایت بیشتر شده است.شما با تولید محتوا محصول و خدمات خود را به مشتری معرفی می کنید.اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید، قصد کاربر است. فرض کنید شما در فروشگاه اینترنتی خود عینک می فروشید. بجز معرفی ویژگی ها و برند محصولات با درج مقالاتی با عناوین جذاب مثل "چه عینکی مناسب صورت شماست " و یا "جدیدترین مدل عینک آفتابی" و ... باعث افزایش ترافیک سایت شده و بطور غیر مستقیم فروش خود را افزایش می دهید.

 

تولید محتوا در چه زمینه ای و چگونه !؟

موتورهای جستجو به خصوص گوگل، با تغییرات نهایی که اعمال نموده‌اند، کاربران را به سایت‌هایی هدایت می‌کنند که پاسخ سوالاتشان را مستقیم داده باشند! برای گوگل یک وبلاگ معمولی که مطلب کامل و حتی بدون غلط نگارشی در خصوص یک مبحث خاص نوشته باشد دارای رتبه و اهمیت بیشتری نسبت به یک سایت دارای مطالب زیاد ولی بدون محتوای مناسب و کافی، می‌باشد.

 

تولید محتوا

 

شرکت تخصصی سی یو وب  (30uweb) در کرج ، با توجه به زمینه فعالیت و کسب و کار شما و بر اساس نیازهای مشتریانتان در فضای وب، خدمات تولید محتوارا رائه می دهد. این محتوا شامل متن، تصویر، ویدئو، پادکست و اینفوگرافیک می‌شود.

 محتوای مبهم

برخی شرکت ها محتوای مناسب و مخاطب پسندی تولید می کنند، اما فراموش می کنند که هدف از تولید محتوا، جلب مشتری است.

حتما در جایی از متن راه های تماس با شرکتتان و یا لینک آدرس سایت خودتان را قراردهید. منبع نگارش محتوا می بایست مشخص باشد، تا هم به مطلب به عنوان کارشناس اعتبار ببخشید و هم امکان تماس مشتریان احتمالی را فراهم آورید.

تبلیغ صرف در تولید محتوا

برخی تولید محتوارا با تعریف وتمجید کردن از خودشان و مهارت هایشان اشتباه می گیرند و آنقدر با غلو و اغراق از خودشان و توانایی هایشان داد سخن می دهند که مخاطب مطلب را پس زده و فرار را به قرار ترجیح می دهد.

(تعریف بیش از حد سبب بدگمانی مخاطب و گریز وی می شود)

 

مزایای بازاریابی محتوا

افزایش مشتریان و توسعه فعالیت‎ها‎

افزایش قدرت سئوی سایت و به تبع آن پخش نام و برند شرکت در فضاهای مجازی

پاسخ‌ها برای ایده‌سازی محتوا

وب ‌سایت جایی است که مشتریان جست‌وجوی اطلاعات خود را از آنجا آغاز می‌کنند، بنابراین محتوا باید بتواند سوالات مشتری‌ها را رصد کرده و به آنها پاسخ دهد.

استفاده از عناوین چالشی

شاید تاکنون به عناوین روزنامه‎ها‎ توجه کرده باشید. برای روزنامه‎ها‎ اصولا از تیترها و عنوان‎ ها‎ی چالشی استفاده می‎شود به همین دلیل گفته می‎شود بهترین نویسندگان حوزه تامین محتوا کسانی هستند که بتوانند همچون روزنامه نگاران عنوان‎ها‎ی خاصی انتخاب کنند که توجه کاربران را به خود جلب نماید و آنها را برای خواندن محتوا ترغیب نماید.  

 رعایت اصول دستور زبان

ساخت محتوای متنی باید بدون اشتباهات دستوری بوده و ساده بیان شود، به طوری که خواننده بدون هیچگونه مشکلی، مفهوم را دریافت نماید.  نداشتن اشتباهات تایپی و در عین حال رعایت ساختار دستوری، اعتبار متن را افزایش می‎ دهد.

 

تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی 

 

تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

بازاریابی از طریق تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

قطعا شما هم علاقه مندید با مخاطبان هدف خود در شبکه های اجتماعی، تعامل داشته باشید.

بازاریابی محتوایی تنها به مرحله تأمین محتوا محدود نمیشود، بلکه پس از تهیه آن، باید در اختیار مشتریان قرار بگیرد. بدین منظور باید پس از بارگذاری در سایت، لینک آن در شبکههای اجتماعی توزیع شود تا کاربران را برای مطالعه محتوا، سوق دهد.

مهمترین دلیل فعالیت در شبکه های اجتماعیBrand Awarenessیا افزایش شناخت برند است.

تعامل با مخاطب دومین دلیل مهم برای فعالیت در شبکه های اجتماعی است.

برای هر شبکه اجتماعی ، یکی از انواع محتوا موثرتر است. مثلا در اینستاگرام باید از تصاویر با کیفیت استفاده کرد.

شما با توجه به علاقه مخاطبانتان و رده سنی آنها، می توانید شبکه اجتماعی موثر، برای کسب و کار خود را انتخاب کرده برای آن محتوای مناسب تولید نمایید.

شاید تمرکز روی تمام شبکه های اجتماعی و انتشار منظم محتوا درتمامی آنها، برای شما مشکل باشد.

با برون سپاری این امر به شرکت معتبر، می توانید با خیال آسوده، به سایر فعالیت های بازاریابی خود بپردازید.

استراتژی تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

داشتن استراتژی برای تولید محتوای شبکه های اجتماعی قطعا شما را در مسیر درست قرار داده و از اتلاف زمان و سرمایه جلوگیری می کند.

تعریف هدف و قصد شما از فعالیت در شبکه های اجتماعی بسیار مهم و ضروری است.

بدون تعریف هدف، شما نمی توانید موفقیت یا عدم موفقیت خود را ارزیابی نمایید.

برای تولید محتوای شبکه های اجتماعی، لازم نیست حتما فقط در مورد کسب و کار خود ، محتوا تولید کنید، محتوایی تولید کنید که تعامل با کاربر را افزایش دهد.

17 نکته ، ترفند و اب...

26 اسفند 1397

چطور با کمک مقالات ق...

7 دی 1397

با چه محتوایی واضحتر...

11 آذر 1397

نظرات

    امتیاز شما: