سئو سایت

 • شنبه , 15 شهریور 1399
 • 3388

سئو، (SEO (Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و شامل تکنیک‌هایی است که باعث می شود به افرادی که به دنبال محصول یا خدمات شما از طریق موتورهای جستجو مانند bing و yahoo و google هستند، معرفی شوید. قرار گرفتن نام سایت شما در رتبه‌های بالا در صفحات نتایج موتور‌های جستجو (SERPs)، بسیار ارزشمند است، در واقع بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو یک تبلیغ پر مخاطب و کم هزینه، در بهترین فضای تبلیغاتی جهان است. سئو وب سایت، همان مسیری است که به شما برای قرارگیری در رتبه های بالای صفحه نتایج موتور جستجو کمک خواهد کرد. امروزه برای داشتن رتبه بالا در گوگل باید بازدید کننده راضی داشته باشید؛ هر چقدر تعداد بازدید سایت شما بیشتر باشد و کاربران زمان بیشتری را در سایت شما بگذرانند، گوگل شما را سایت معتبرتری می شناسد. مطابق الگوریتم های جدید گوگل، محتوای مناسب، مفید و کاربرپسند چیزی است که باعث بهبود رتبه سایت شما خواهد شد. الگوریتم های گوگل دائما در حال تغییرند، اما با دانستن یک سری اصول ثابت سئو و بروز کردن سایت همراه این تغییرات، می توانید همیشه در صدر نخست نتایج باشید.

قبل از اینکه وارد بخش فنی و نحوه بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو شویم، بهتر است توضیح دهیم اصلا چرا سایت شما به سئو نیاز دارد؟

مزایای بهینه سازی سایت

افزایش شناخت برند

همانطور که پیش از این گفتیم با انجام بهینه سازی و سئو سایت، در صفحه نتایج جستجو رتبه بهتری کسب می کنید، بدین ترتیب کاربران، نام شما را درنتایج جستجو می بینند و این امر در شناخت کسب و کار شما تاثیر بسزایی دارد. کاربر به مرور زمان، با دیدن نام برند شما و مطالعه مقالات و محتوای ارزشمند شما، اعتمادش افزایش یافته و تبدیل به مشتری می شود. البته برندیگ موضوعی فراتر از سئو و نیازمند استراتژی دیجیتال مارکتینگ است، اما بهبود رتبه سایت، تاثیر مثبتی روی آن دارد.

افزایش بازدید سایت

هدف از انجام سئو، کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو است. اما در کنار آن بازدید سایت شما هم افزایش می یابد. در حالت ایده آل با افزایش بازدید، نرخ تبدیل مشتری نیز افزایش می یابد. چیزی که قطعا شما را خوشحال خواهد کرد!

اگر قصد افزایش بازدید کننده سایت خود را دارید، بهینه سازی سایت برای موتور جستجو، بهترین روش کسب آن است.

مزایای سئو سایت چیست

صرفه جویی در هزینه تبلیغات

هزینه ای که در قبال خدمات سئو سایت خود پرداخت می کنید در مقایسه با تبلیغات به روش سنتی، مانند تبلیغات تلویزیونی و یا بیلبوردها، بسیار کمتر است و نتیجه آن بسیار بهتر، چرا که افراد، بر اساس نیاز یا علاقه مندی خود، کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما را جستجو کرده و وارد سایت شما شده اند.

و نهایتا مهمترین ویژگی سئو، امکان مشاهده بصری نتایج فعالیت های شماست. بر عکس تبلیغات سنتی که تنها راه دریافت بازخورد، بررسی میزان افزایش فروش در مقابل هزینه تبلیغات بود، در بهینه سازی به کمک دو ابزار رایگان گوگل (کنسول جستجو گوگل و گوگل آنالیتیکس) می توانید براحتی نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کرده و روی بهبود رتبه سایت خود کار کنید.

برگردیم به موضوع اصلی:

افزایش سئو سایت چیست ؟

چیزی که با عنوان افزایش سئو سایت رایج شده است در حقیقت به همان معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو و بهبود وضعیت سایت برای قرارگیری در نتایج است که بیشتر به معنای افزایش رتبه سایت می باشد. اما برای این منظور لازم است تا به مواردی که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد، بپردازید. 

بررسی سئو یا بهینه سازی وب سایت:

مهمترین بخش سئو، انتخاب کلمه کلیدی درست است. به منظور بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو، لازم است یک سری اقدامات روی سایت انجام شود. بررسی کدهای سایت، استفاده درست از تگ های هد و متا تگ ها و ... مورد توجه قرار می گیرد، که این اصول باید در مرحله طراحی سایت و بخش قالب و کد نویسی رعایت شوند. چنانچه این موارد در وب سایت شما رعایت نشده باشد، نیاز به اصلاح کد است. وجود نقشه سایت، بروز رسانی محتوایی و استفاده از schema از دیگر موارد سئو و بهینه سازی سایت است. موارد دیگری که وجود دارند، on page seo و off page seo است که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم :

 

 

سئو محتوایی سایت

منظور از سئو محتوایی چیست؟ امروزه محتوا به چیزی فراتر از متن گفته می شود. محتوا می تواند ویدئو، عکس، پادکست و حتی یک ابزار در سایت باشد. در بهینه سازی محتوا، استفاده درست از هدینگ ها، رعایت اصول نگارش و تولید محتوا یونیک ونحوه چیدن کلمات کلیدی در متن و ... مطرح است. جهت سئو محتوا از schema برای تفهیم موضوع محتوا صفحه به ربات های موتور جستجو (crawler) استفاده می کنیم. schema یک روش نشانه گذاری برای نمایش اطلاعات است. ربات ها از این اطلاعات برای یافتن نتایج مرتبط با یک جستجو استفاده می کنند.کدهای schema در میان کدهای html صفحه قرار می گیرند.

 

روش های سئو محتوا برای بهینه سازی سایت

 

آخرین الگوریتم های گوگل، براساس رضایت هرچه بیشتر کاربران، بروز رسانی می شود؛ بنابراین تولید محتوای مفید و مرتبط با کلمه کلیدی، به افزایش رضایت کاربر، افزایش زمان ماندگاری کاربر در صفحه، بازدید صفحات مرتبط در سایت شما و در نتیجه بهبود رتبه شما در نتایج جستجو، کمک شایانی می کند.

On page SEO یا سئو داخلی سایت

سئو داخلی، شامل بهینه سازی محتوا، متن، تصاویر، پیوندها و ...  می شود. قرار دادن محتوای مناسب و بهینه سازی شده بر اساس اصول بهینه سازی و کلمات کلیدی، محتواگذاری مستمر و انتشار آن در زمان بندی مشخص، باعث بهبود وضعیت سایت می شود. هر چقدر مطالب سایت شما کاملتر باشد، بازدید از سایت شما افزایش یافته و نهایتا موجب کسب رتبه بهتر می شود.

درحقیقت تولید محتوای بهینه شده برای موتورهای جستجو و متناسب با کسب و کار شما و بروز رسانی منظم آن یک کار تخصصی است که یا باید خودتان این تیم را در اختیار داشته باشید و یا آن را به یک شرکت متخصص در زمینه تولید محتوا بپسارید. شرکت سی یو وب (30uweb)  واقع در کرج با دارا بودن تیمی مجرب و متخصص در این امر، همراه شما خواهد  بود.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای هر محتوا یک تخصص است و نقش مهمی در بهینه سازی و نمایش صفحه در صفحات نتایج جستجو (SERP) دارد.

بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو:

تیم سی یو وب (30uweb) در مسیر بهینه سازی موتور جستجو، به on page seo توجه ویژه ای دارد. با توجه به افزایش اهمیت جستجو تصاویر، سئو تصاویر موضوعی است که حتما باید در مراحل و مسیر سئو سایت مورد توجه قرار گیرد.

در سال های اخیر کاربران از موتورهای جستجوی تصویر دیگری بجز گوگل نیز استفاده می کنند، مثل یاهو یا پینترست. اما همچنان گوگل معروفترین آنها بوده و با قرار دادن امکانات متنوع، جستجو تصاویر را آسان تر کرده است. گاها کاربرها برای جستجوی یک موضوع خاص تنها از جستجوی تصاویر استفاده می کنند، دیده شدن سایت شما در این بین، موجب افزایش بازدید سایت خواهد شد.

بهینه سازی ویدئو برای موتورهای جستجو:

برای مثال نوشتن توضیح در تگ ویدئو باعث می شود تا موتور جستجو بفهمد که محتوای صفحه شما و ویدئویی که در آن قرار دارد به چه موضوعی وابسته است. همانطور که می دانید ربات های موتورهای جستجو یک صفحه سایت را مانند ما نمی بینند. آنها تنها کدهای سایت را بررسی می کنند و شما با قرار دادن این توضیحات کوچک، خوانایی سایت خود را افزایش می دهید. هرچقدر خوانایی محتوای شما برای ربات های موتور جستجو بیشتر باشد، شانس شما برای نمایش در نتایج جستجو گوگل بیشتر می شود.

Off page SEO چیست

off page seo، یا off site SEO به کارهایی گفته می شود که خارج از وب سایت، به منظور بالا بردن رتبه شما در نتایج جستجو صورت می گیرد. به بیان دیگر، در این مرحله بهبود رتبه سایت بخاطر وجود لینک های خارجی به سایت اتفاق می افتد. هنگامی که شما مطلب مفید و جالبی در سایت خود قرار می دهید، کاربران یا سایت های دیگر از آن به عنوان مرجع استفاده کرده و در شبکه های اجتماعی و یا در سایت خود به اشتراک می گذارند. این پیوندها از سایر سایت ها، به سایت شما، اعتبار سایت را نزد گوگل و موتورهای جستجو افزایش داده و باعث بهبود رتبه گوگل می شود. به این امراصطلاحا بک لینک نیز گفته می شود.

بهینه سازی برای فاکتورهای off page seo شامل بهبود درک موتور جستجو و کاربر از محبوبیت، ارتباط، قابلیت اعتماد و اعتبار سایت است. این قابلیت ها با لینک از مکان های دیگری از اینترنت (مثل صفحات، شبکه های اجتماعی و ... ) قابل تغییرند و در حقیقت باعث ارتقا وب سایت شما و گواهی معتبر بودن محتوا شما هستند.

چرا off page seo لازم است ؟

با وجود اینکه ما از الگوریتم های جستجوی گوگل اطلاعی نداریم و وجود تغییرات فراوان درآنها، همچنان معیار ارتباط، اعتماد و رضایت عمومی جامعه از سایت از این طریق برآورد می شود و بک لینک در سال 2019 همچنان یکی از عوامل موثر در سئو و بهینه سازی سایت است.

3 نوع اصلی بک لینک وجود دارد:

لینکهای طبیعی (Natural links) : شما بدون انجام کار خاصی این لینک ها را به دست می آورید. مثلا دستور پخت خوراکی را منتشر می کنید و فردی آن را در سایت یا شبکه اجتماعی خود به اشتراک می گذارد.

لینک های دست ساز (Manually built links) : از طریق فعالیت های های حساب شده لینک سازی بدست می آید. مثلا از یک اینفلوئنسر می خواهید که لینک شما را به اشتراک بگذارد.

لینک هایی که خودتان ایجاد می کنید (Self-created links) : مثل اضافه کردن لینک از طریق دایرکتوری ها، وبلاگ ها، فروم ها و ... به واسطه anchor text (انکر تکست یک متن قابل مشاهده و قابل کلیک در یک لینک است. معمولا آبی رنگ و زیر آن خط کشیده شده است.)

این نوع لینک سازی، خیلی به black hat seo (سئو کلاه سیاه) نزدیک است و در ایجاد این لینک ها باید خیلی محتاط باشید.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که لینک از هر سایتی مفید نیست و برخی سایت ها می توانند باعث کاهش اعتبار سایت شما شوند .

سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه چیست ؟

سئو کلاه سفید که بر اساس روش های اصولی و درست انجام می شود، معمولا در بلند مدت جواب می دهد و هیچ ریسکی متوجه سایت نخواهد بود و تاثیر آن نیز بلند مدت و دائمی خواهد بود.

سئو کلاه سیاه معمولا با ایجاد ترافیک بالا در سایت با گرفتن حجم بالای لینک های خریداری شده و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی، در کوتاه مدت بدست می آید و ممکن است منجر به پنالتی شدن سایت توسط گوگل شود.

 

 سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

 

 بهینه سازی سایت شامل بخش های مختلفی است که با طراحی و برنامه نویسی وب سایت شروع می شود. برنامه نویسی متناسب با اصول سئو و رابط کاربری ( UI) کاربرپسند در زمان طراحی وب سایت، با سپردن کار طراحی به شرکت متخصص در این زمینه برآورده می شود. شرکت سی یو وب (30uweb) در کرج با طراحی اختصاصی وب سایت برای شما، این امر را محقق می کند. برای آشنایی بیشتر با خدمات طراحی سایت ما کلیک نمایید.

سئو سایت فروشگاهی

در وب سایت فروشگاهی، بحث رعایت نکات سئو، به شکل پررنگ تری مطرح است. وقتی کاربر کالا یا خدمات شما را در نتایج جستجو صفحه اول و یا رتبه اول ببیند، میزان بازدید از سایت شما بطور چشمگیری افزایش می یابد و این باعث می شود، فروش شما هزاران برابر بیشتر شود. بنابراین در وب سایت فروشگاهی، مسئله سئو بسیار مهمتر است. نوشتن کد بهینه، سرعت بالا سایت و تجربه کاربری خوب و سئو از عوامل مهم در موفقیت سایت فروشگاهی است.

 سئو سایت وردپرس

طراحی سایت با وردپرس کار ساده ای است اما بهینه سازی آن برای موتور جستجو نه!

در طراحی سایت وردپرس ، اگر از قالب های آماده خود وردپرس استفاده نمایید، اصول سئو در کد نویسی آن ها رعایت شده است، بنابراین لازم است تا روی سایر بخشها کار شود. مثل ایجاد نقشه سایت، تولید محتوا و کلمات کلیدی درست، بهینه سازی تصاویر و لینکها و ...

ایجاد وبلاگ به سایت وردپرسی شما کمک می کند تا بر اساس کلمات کلیدی که مد نظر شماست، ایندکس شود.

بخش مهمی که در سئو سایت وردپرس باید انجام شود، بهبود سرعت سایت های وردپرسی است. یکی از تاثیرگذارترین عناصر در سرعت سایت، انتخاب هاست مناسب است.

تعداد درخواست های (request) سایت های وردپرسی، به دلیل استفاده از افزونه های مختلف، معمولا زیاد است و این امر باعث کاهش سرعت بازگذاری سایت می شود.

سرعت بارگذاری روی سئو سایت تاثیر مستقیم دارد.اگر زمان بارگذاری سایت طولانی باشد، کاربر پیش از مشاهده صفحه از سایت خارج می شود، این امر موجب افزایش نرخ پرش شده و تاثیر منفی دارد.

سئو محتوایی نیز تاثیر زیادی در موفقیت سئو سایت وردپرسی دارد.

انتخاب عناوین سئو شده و جالب، بهینه سازی تصاویر و تولید محتوا بر اساس کلمات کلیدی.

سئو سایت چند زبانه

بهینه سازی برای سایت های چند زبانه، به معنی انجام خدمات سئو سایت ، برای چندین زبان و چندین مکان است. این کار از حساسیت ویژه ای برخوردار است، انتخاب نام دامنه، هاستینگ و ساختار سایت، بر سئو سایت چند زبانه تاثیر زیادی دارد.

بهینه سازی باید برای هر زبان انجام پذیرد و بهتر است فعالیت در شبکه های اجتماعی، به هر زبان استفاده شده در سایت، بصورت مجزا انجام شود. در مقاله  سئو سایت چند زبانه به طور کامل این موضوع را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار داده ایم. اگر قصد راه اندازی سایت چند زبانه را دارید، حتما این مقاله را نیز بخوانید.

هزینه سئو سایت

هزینه بهینه سازی سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد، برای هر وب سایت بر اساس میزان سختی کلمات کلیدی، میزان رقابت روی کلمه کلیدی، پیشینه وب سایت و بسیاری عوامل دیگر این رقم متفاوت است. نوع سایت شما و زمینه ای که سایت شما در آن مشغول به فعالیت است هم مورد دیگری است که در تعیین هزینه سئو سایت تاثیر گذار خواهد بود.

سایت بررسی وضعیت سئو

شما می توانید وضعیت سئو سایت خود را در سایتهای زیر بررسی کرده و با کنترل سئو سایت و برطرف کردن مشکل ها، رتبه خود را در صفحه نتایج جستجو بهبود بخشید. ما در سایت سی یو وب یک آنالیز اولیه از وضعیت سایت را در اختیار شما قرار می دهیم.

30uweb.com

gtmetrix

seositecheckup

نظرات

 1. سلام من یه سایت دارم که در صفحه دوم گوگل قرار داره. چجوری می توانم آن را به صفحه یک بیارم؟

 2. برای دریافت راهنمایی بیشتر در این مورد با ما تماس بگیرید 02634459520

 3. با سلام و وقت بخیرما قبلاً سایتی طراحی کردیم و حدود 2 سال هست که این سایت رو داریم و گاها مطالبی روی سایت گذاشتیم. اما کار سئوی چندانی صورت نگرفته. اگه الان بخواهیم سئوی اون رو شروع کنیم اشکالی به وجود نمیاد؟

 4. خیر، هر زمان که بخواهید می تونید کار سئو روی ساییتون را شروع کنید. اما ممکنه سایتتون نیاز به طراحی مجدد و ... داشته باشه. 

 5. من یک سایت فروشگاهی دارم که سئوش چند وقتی است که دچار افت شده. و نیاز به مشاوره برای سئو دارم. شما مشاوره سئو ارائه می دهید؟

 6. سلام. بله

  برای دریافت مشاوره رایگان سئو سایت فروشگاهی با ما تماس بگیرید.02634459520

 7. سلام، چی کار کنم که سایتم در گوگل رتبه بگیره. الان یک سالی هست که سایت داریم و در حوزه خدمات زیبایی و آرایشگاه کار می کنیم اما سایتمون در گوگل نمایش داده نمیشه. چی کار باید بکنیم که سایتمون در گوگل نشان داده شه. مرسی

 8. سلام، چجوری سرعت لود سایتمو پایین بیارم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 9. عالی بود و تمامی هر آنچه را که بابت سئو و بهینه سازی برای ارتقای کیفیت لازم داشت را بیان نمودید و از این رو متوجه بهترین عملکردها را در مقاله ی موجود بیان نموده اید فروشگاه اينترنتی https://www.baneh.com باسپاس

 10. علی 11 اردیبهشت 1400

  سلام. ممنون از محتوای کاملتون. رپورتاژ آگهی هم سئو کلاه سیاه حساب میشه؟

 11. admin 12 اردیبهشت 1400

  سئو کلاه سیاه به معنی هرگونه  اقدام برای ساخت لینک به سایت توسط خودتان است، بنابراین رپورتاژ آگهی هم یک روش سئو کلاه سیاه است که اگر به درستی و با دقت اجرا بشود می توان آن را سئو کلاه خاکستری دانست که گوگل آن را شناسایی نمی کند.

امتیاز شما: