دیجیتال مارکتینگ

  • دوشنبه , 24 تیر 1398
  • 2500

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مبانی بازاریابی دیجیتال چیست؟

چه نوع فرصت­های شغلی در صنعت دیجیتال وجود دارد؟

مهارت­های مورد نیاز برای موفق شدن و موفقیت در بازار­یابی دیجیتال چیست؟

اگر به دنبال این موضوعات و در این صفحه حضور دارید، به خواندن ادامه دهید، این مقاله برای شما است.

در پاسخ به سوال اول که بازاریابی دیجیتال چیست؟ اغلب این حرفه و صنعت را به عنوان بازاریابی در فضای وب، بازاریابی آنلاین یا بازاریابی اینترنتی می­ شناسند.

بازاریابی دیجیتال (digital marketing) یک اصطلاح کلیدی برای بازاریابی محصولات، خدمات و برند سازی با استفاده از پلتفرم دیجیتال است. این پلتفرم ها می توانند با استفاده از اینترنت شامل وب سایتها، برنامه ­های کاربردی در رایانه، لپ تاپ ­ها، تلفن های همراه، تبلیغات صفحه نمایش و هر رسانه دیجیتال دیگر باشند.

هزاره ها(همچنین به نسل Yو نسلZ اشاره می کنند) حتی نمی توانند تصور کنند که جهان بدون اینترنت و پلتفرم دیجیتال چگونه است، اما باور کنید یا نه بازاریابی دیجیتال(digital marketing) قبل از دهه 1990 حتی وجود نداشت. اصطلاح «بازاریابی دیجیتال» (digital marketing) در اواخر دهه 1990 در محافل و مجامع تخصصی شروع به استفاده شد. با این حال تلاش ­های مهم و موثری برای آغاز و انجام توابع بازاریابی دیجیتال در اوایل دهه 1980 صورت گرفت.

قبل از اینکه خوراک لازم را برای بازاریابی دیجیتال سرو کنید، اجازه دهید ببینیم بازاریابی برای چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

بازنگری بازاریابی دیجیتال (digital marketing)

مشتریان مدرن زمان زیادی را صرف فعالیت­های"آنلاین" می­ نمایند، از چندین کانال/ پلتفرم دیجیتال استفاده می­ کنند و برای انتخاب محصولات و خدمات در این فضا دارای انتخاب­های فراوانی هستند.در این مرحله شرکت­ها می توانند تلاش­های بازاریابی خود را شخصی سازی کرده و بخش و اهداف مورد نظر را با دقت و تمرکز بیشتری مورد هدف قرار دهند، آنها می توانند یک تجربه متقابل، شخصی و مستمر را برای مشتریان خود ارائه دهند.

مرور مبانی- بازاریابی چیست؟

بازاریابی یکی از گسترده­ ترین مفاهیم و مدیریت کارکرد رابطه است، همچنین یکی از مفاهیم اصلی مدیریت کسب و کار می­ باشد. ما بر روی "هسته" تاکید می کنیم. زیرا شرکت­ها عموما فعالیت­های بازار­یابی را برون سپاری نمی­ کنند و مانند یک اتاق فرمان بر روی تمامی مراحل آن متمرکز هستند، بر خلاف آن که شرکتها ممکن است سایر بخش­های خود را مانند حسابداری، حقوقی، منابع انسانی و گاهی اوقات تولید و بسته بندی را برون سپاری کنند.

«بازاریابی در طول سال­ها،توسط متخصصین این حوزه مانند افراد، انجمن ها، شرکت ها و دانشگاه ها تعریف یا باز تعریف شده است. بیایید باهم یکی از تعاریف کلیدی که توسط انجمن بازاریابی آمریکا ارائه شده است را مرور کنیم :

فعالیت مجموعه ای از موسسات و فرآیند­های ایجاد، ارتباط، تحویل و تبادل یک پیشنهاد که ارزش مشتریان، شرکاء و جامعه را در بر میگیرد به عنوان تعریف تکنیکی و کلیدی بازاریابی تعیین می­گردد.

اساسا بازاریابی شما به اهداف شرکت خود، با حفظ و رضایت مشتریان خود ؛ فعلی، گذشته و بالقوه اشاره دارد. در این فرآیند شما مشتری و یا نیاز­های مشتری را ایجاد می­کنید، در صورت لزوم ؛ تحلیل ، ارائه بازخورد برای محصول، خدمات و یا پیشنهاد بهبود روند می­دهید.»

بله یکی از کلیدی ترین تعاریف بازاریابی در پاراگراف بالا خلاصه و ارائه شده است.

این تعاریف موقعیت ­های خاص برای بازاریابی هستند، بخصوص برای یک بازاریاب دیجیتال، اکثر متخصصان بازاریابی دیجیتال، در تئوری پایه و مفاهیم اصلی، آموزش های پایه و مقدماتی را نداشته اند.پیشینه آنها عمدتا شامل رشته هایی مانند علوم کامپیوتر، طراحی وب و برنامه نویسی است. البته هیچکدام آن­ها اشتباه نیست، اما اصول نظریه بازاریابی در بازاریابی دیجیتال نیز صادق است.

پس اگر میخواهید ارزش واقعی برای مشتریان و شغل خود به عنوان (digital marketing) ایجاد کنید، بر روی دانش بازاریابی خود نیز کار کنید.

 

در عین حال بازاریابی دیجیتال به جهت روش ها و گاها ابزارها نسبت به بازاریابی سنتی دارای تفاوت است. بنابراین زمان مناسبی است که توجه و تمرکز خود را از بازاریابی سنتی به سمت بازاریابی یجیتال و روند معکوس آن سوق دهیم.

بازاریابی دیجیتال (digital marketing) چیست؟

به بیان ساده، بازاریابی دیجیتال استفاده از تکنولوژی و فرآیند دیجیتال برای انجام فعالیت های بازاریابی است.

شرکت ها و کسب و کارهای بسیاری در سرتاسر جهان از این ابزار یا فرآیند جدید و استراتژی بازاریابی دیجیتال برای افزایش تعداد مشتریان، برند سازی و فروش محصولات استفاده می کنند.

بازاریابی دیجیتال (digital marketing) با عناوین«بازاریابی آنلاین»، « بازار یابی اینترنتی» و «بازاریابی وب» در کشور های مختلف دنیا مورد استفاده قرار می­ گیرند.

ابزار های مختلف موجود در صنعت بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ همواره با تعدادی از ابزارها همراه است، بازاریابی محتوا، وبلاگ­ها، بهینه سازی موتور های جستجو(SEO) یا همان سئو، طراحی وب سایت، تبلیغات بنر اینترنتی، SEM یا همان بازاریابی موتور های جستجو، بازاریابی وابسته، بازاریابی شبکه های اجتماعی، بازار های موبایلی و غیره این ها مجموعه­ ای از ابزار های متداول و مرسوم برای دیجیتال مارکتینگ است.

برای آشنایی بیشتر با این ابزارها مقاله "معرفی 10 ابزار رایگان دیجیتال مارکتینگ " را بخوانید.

حرفه بازاریابی دیجیتال  (digital marketing)

جهان ما بیشتر و سریعتر از قبل در حال دیجیتالی شدن است و بسیاری از شرکتها در تلاش هستند تا در دنیای دیجیتال حضوری موثر حرفه ­ای و پرقدرت داشته باشند، طبق گزارش پژوهشکده صنعت، اقتصاد دیجیتالی طی  5 الی 10 سال آینده 10 برابر سریعتر از اقتصاد سنتی رشد خواهد داشت، همچنین این پژوهش اشاره دارد که شرکت­هایی که در حوزه دیجیتال کار می کنند بیشتر میتوانند شغل و درآمد ایجاد کنند تا کسب و کارهای سنتی.

مشاغل بازاریابی دیجیتال - 30uweb

فرصت های شغلی در بازاریابی دیجیتال  (digital marketing)

فرصت های شغلی در بازاریابی دیجیتال فراوان است، اگر عاشق فعالیت­های دیوانه وار، پر سود و متنوع هستید و اگر از تکرار روزها در کسب و کارهای سنتی خسته شده اید، حتما انواع بازاریابی دیجیتال را دریابید.

فرصت های بسیاری در حوزه بازاریابی دیجیتال نهفته است که میتوانید، فرصت مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در آن حرفه ای شوید.

اگر علاقه مند به برنامه نویسی هستید میتوانید طراحی سایت را یادگرفته و در آن حرفه ای عمل کنید. قطعا یکی از پول­ساز ترین حرفه ها در حال حاضر و در آینده طراحی حرفه ای وب سایت است.

اگر قلم خوبی دارید یا مترجم خوبی هستید می توانید بازاریابی محتوایی را انتخاب کنید، میلیون ها سایت امروزه و در آینده نیازمند محتوایی هستند که شما میتوانید برای آنها محتوا تهیه کرده و پول خوبی دریافت کنید.

اگر در عکاسی، طراحی و گرافیک، ویدئو، انیمیشن، قصه گویی و حتی آموزش موضوعی دارای تبحر و علاقه هستید، میتوانید شغلی شایسته و پول ساز در بازاریابی دیجیتالی داشته باشید.

مسئولیت شغلی در بازاریابی دیجیتال (digital marketing)

بسیاری از نقش هایی که میخواهیم به آن اشاره کنیم مربوط به بازاریابی دیجیتال است و شاید هم بیشتر از آن، یک بازاریاب دیجیتال مسئول بخش های متفاوت و بیشتری است مانند آن که هم می بایست مدیریت شبکه های مجازی را بر عهده داشته باشد و هم سئو سایت را.

طراح وب / توسعه دهنده وب

بین این دو ، طراح وب می بایست علم و تجربه بالایی داشته باشد ولی در توسعه دهنده وب به تجربه و تخصص بالا نیاز زیادی ندارد، تعداد کسانی که علاقه دارند واسط کاربری و یا کارمند پشتیبانی وب باشند ، معمولابیشتر است ولی در مورد طراح وب تخصصی ، حرفه ای است که باید نسبت به طراحی، طراحی مجدد، کد نویسی، آخرین متد ها، معماری ها و فرآیندهای توسعه وب تسلط و تبحر داشته باشد.

بازاریابی محتوا:

شما محتوایی را ایجاد میکنید که دارای محتوای ویروسی است و باعث می­شود از طریق SEO به خوبی بهینه سازی شود، در بازاریابی محتوایی شما میتوانید از محصول، عملیات و سایر بخش­ها استفاده کنید، به یاد داشته باشید که بازار یابی محتوا محدود به متن و مقاله و خبر نیست بلکه میتوانید از سایر فرم های دیگر که در وب و موبایل و سایر پلتفرم ها قابل مشاهده است استفاده کنید، موشن گرافیک، ویدئو و انیمیشن سایر فرم های محتوایی هستند که بسیار کاربرد و تاثیر دارند.

سئو کار یا بهینه ساز موتور های جستجو:

شما به عنوان سئو کار مسئول ایجاد ترافیک در وب سایت و بهبود رتبه بندی در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) هستید که مسئولیتی مهم و کلیدی را بر عهده دارید، یک وب سایت طراحی شده برای کسب و کار، اگر ترافیک ورودی نداشته باشد، برای کسب و کار بی فایده خواهد بود.

شما با تحقیق راجع به کلمات کلیدی مناسب، محتوا را به آن سمت هدایت می کنید تا به واسطه محتوای جذاب بر روی سایت ترافیک ایجاد کنید، همچنین مسئول SEO داخلی و استاد استفاده از ابزارهای ویژه در سئو و مسئول ساختن Sitemap هستید.

بازار یابی موتور جستجو  (SEM) متخصص پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)

شما با یک بودجه مشخص برای هر کلیک در گوگل ادوردز (google adwords)، بینگ و پلتفرم های جستجو تلاش می کنید با سرعت بیشتری مخاطبان هدف خود را جذب کنید.

شما ارزش کلمات کلیدی را در بازه روزانه، هفتگی و ماهانه حفظ کرده و بر نرخ رشد آن نظارت می کنید. با این اصول و فرآیند، شما مسئول تولید مشتری های احتمالی در شرکت تان هستند، برای این مسئله مهم باید کمپین های مختلفی را برنامه ریزی و اجرا کنید. شما با کلمات کلیدی، آگهی ها، صفحات فرود و ایجاد گزارش نظارت/ مرور و ارائه بازخورد به تیم محتوایی می توانید نقشی موثر در راستای مسئولیت خود ایفا نمائید.

مدیریت شبکه های اجتماعی:

شما برای مدیریت Instagram، twitter، Linkedin، telegram و غیره حقوق دریافت می کنید. اما موضوع مهمتر از چیزی است که به نظر می­رسد، شما می­بایست دانش و تحلیل عمیقی از شبکه های اجتماعی حال حاضر و آینده داشته باشید. از آخرین گرایش­های شبکه های اجتماعی آگاه باشید و استراتژی رسانه ه­ای خود را بر آن اساس برنامه ریزی کنید.

شما می بایست برای جلب نظر مشتری و کسب رضایت او با سیستم مدیریت مشتریان (CRM) هماهنگ شوید و بدنه خود را در کانال ها و شبکه های اجتماعی مدیریت و هدایت کنید.

به غیر از رده های شغلی که در بالا ذکر شد، فرصت های شغلی دیگری نیز وجود دارند که می توانید آن ها را برای خود انتخاب کنید، وبلاگ نویسی، بازاریابی ایمیلی، تجزیه و تحلیل د اده ها، تولید پادکست و مقالات و کتاب های صوتی  و ده ها عنوان شغلی در این خصوص را می توانید انتخاب و از آن کسب درآمد کنید.

با تکرار این موضوع می خواهم به خاطر داشته باشید که ((یک فرآیند و بستر پیشرو با تکنولوژی هر روز در حال توسعه است و شما باید مهارت های بازاریابی دیجیتال را آموخته یا به روز رسانی کنید تا بتوانید در این مسیر دارای شغل کلیدی و مرتبط باشید.))

فواید کار در بازاریابی دیجیتال  (digital marketing)

مزایای بسیاری برای اشتغال در بازاریابی دیجیتال وجود دارد، ما مزایای کلیدی که به ذهن می رسد را برای شما لیست می کنیم:

 طیف گسترده ای از گزینه های حرفه ای: همانگونه که در بحث ما در بخش های قبلی مقاله اشاره شد، شما میتوانید طیف گسترده ای از حرفه های موجود در بازاریابی دیجیتال را انتخاب کنید، همچنین شرکت ها با توجه به ماهیت پویای این رشته، با نقش های حرفه ای بیشتر در حال توسعه و پیشرفت هستند. شما با انتخاب چند مهارت همزمان می­توانید سئو(SEO) و مدیریت شبکه های اجتماعی را به عهده داشته باشید یا بازاریابی محتوایی و توسعه دهندگی وب را، مطلوب آن است که مهارت ها و تخصص و تجربه شما می تواند از شرکتی به شرکت دیگر منتقل گردد.

انعطاف پذیری« ساعت و محل کار» : اغلب این شغل ها و مسئولیت ها مبتنی بر وب است، بنابراین شرکت ها به کارکنان اجازه می دهند که ساعت و محل کار (شرکت یا منزل) را شما انتخاب کنید.

با توجه به ماهیت کار در اغلب پست های بازاریابی دیجیتال شما میتوانید انتخاب کنیدکه در خانه یا محل کار فعالیت کنید ، مهم خروجی مطلوب است . شما می توانید به عنوان یک نیروی کار متخصص و آزاد کار کنید(FREELANCE)،مخاطب و یا مشتریان شما هزاران نفر، به صورت آنلاین و در طول 24 ساعت در هفته هستند و همیشه به تخصص و کمک بازاریان دیجیتالی مثل شما نیاز دارند.

 خلاق باشید: بازاریابی دیجیتال نیازمند خلاقیت، منطق و احساس مشترک است. شما نیاز دارید که با تخیل و تحلیل ایده های بازاریابی خلاقانه طراحی و آن را به کار بگیرید. برای ایده های خلاقانه باید محتوای خوب خلق کنید و از قابلیت ویروسی محتوا برای اهداف خاص در شرکت و کسب و کار مشتریان خود بهره برداری کنید.

شغل خود را بسازید: فضای دیجیتال فرصت های بسیاری را برای انتخاب شما فراهم می کند، در عین حال نیازی نیست که برای کسب این فرصت ها،منتظر پایان تحصیلات رسمی و آکادمیک باشید.

اگر احساس می­کنید در این کار خوب و یا علاقمند هستید، شروع کنید، همه تبحر و تجربه شما را نیاز خواهند داشته نه مدرک تحصیلی و نشان و درجه شما.

پیشنهاد میکنیم با وبلاگ نویسی شروع کنید یا با مدیریت شبکه های اجتماعی، شغل و تخصص خود را بسازید و منتظر بمانید تا سفارش های کاری فراوانی دریافت کنید.

تجربه، تخصص و فعالیت های خلاقانه شما پایه پیشنهادات فراوانی از سوی کار فرمایان برای شماست.

وضعیت تقاضا برای بازاریابی دیجیتال: بازاریابی دیجیتال در حال حاضر برای بسیاری از شرکتها و صاحبان کسب و کار ضروری شده، باید هم پایدار بمانند و هم نام و اعتبار خود را حفظ کنند، از سوی دیگر این علم و صنعت هر روز در حال تغییر و گسترش است.

مطالعات مختلف نشان میدهد که فرصت های شغلی در بازاریابی دیجیتال با سرعت بیشتری در آینده رشد خواهند کرد و افراد ماهر برای این شغل ها به اندازه کافی وجود نخواهند داشت. می­دانید معنی آن چیست وقتی تقاضا بیشتر از عرضه است. شما پیشنهادات مالی جذابتری دریافت خواهید کرد.

چگونه کار بازاریابی دیجیتال  (digital marketing) را شروع کنید

نیاز به مدرک رسمی، دانشگاهی و کارآموزی نیست، از همین ساعت میتوانید فعالیت دیجیتال مارکتینگ را آغاز کنید، برای ما نعمتی است که این صنعت مدرن، متاسفانه هنوز دوره ­های رسمی و آکادمیک در مدارس بازاریابی وجود ندارد، متاسفانه برای بازاریابی دیجیتال هنوز دوره های آموزشی کامل، کاربردی و حرفه ای وجود ندارد.

پیشنهاد می کنیم از منابع متنی و ویدئویی خارجی برای آموزش استفاده کنید، سایت های آموزشی مشهور دنیا مانند udemy ،edux ، corcolla دارای منابع آموزشی غنی و به روز هستند، حتی در یوتیوب می توانید از ویدئوهای آموزشی منتشر شده با زیر نویس فارسی استفاده کنید.

سعی کنید با شناخت از اساتید بومی در سمینار ها و کارگاه های آموزشی شرکت کنید، این اساتید در رقابت با هم تلاش می کنند اطلاعات و محتوای خود را دائما بروز رسانی کنند.

پیشنهاد می کنیم از مدیریت شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام شروع کنید ، ابزار ها و امکانات فوق العاده آن را شناسایی و در مدیریت آن حرفه ای عمل کنید، از بازخورد ها , علاقه مندی ها و نظرات آن با تحلیل  مناسب استفاده کنید.

امیدواریم خیلی زود در کشور ما هزاران بازاریاب دیجیتال مسلط وجود داشته باشد و کسب و کارها و برند ها در سایه این صنعت مدرن توسعه یافته و از مرز ها گذرنماید.

نظرات

امتیاز شما:
دیگر خدمات