طراحی اپلیکیشن موبایل

 • دوشنبه , 24 تیر 1398
 • 2103

اپلیکیشن چیست ؟

از ویژگی های مهم دیجیتال مارکتینگ، امکان فعالیت در کانال های مختلف به منظور تعامل و ارتباط با مشتری است.

همانطور که میدانید اپلیکیشن موبایل، یک نوع برنامه نرم افزاری است که برای اجرا روی موبایل یا تبلت طراحی شده است. اپلیکیشن ها معمولا کم حجم و شخصی بوده و کاربرد محدودی دارند. طراحی اپلیکیشن اگر بدرستی انجام شود، از نسخه موبایلی سایت،سرعت بهتری خواهد داشت. اپلیکیشن ها معمولا داده های خود را به صورت محلی در دستگاه موبایل ذخیره می کنند، درحالی که وب سایت ها، عموما  این داده ها را در سرورهای وب نگه می دارند. به همین دلیل بازیابی داده ها در اپلیکیشن ها سریع تر انجام می شود. بنابراین از نظر تکنیکی نسخه ی موبایلی وب سایت از اپلیکیشن آن کند تر است.

با افزایش استفاده از تلفن همراه، اپلیکیشن های موبایل در میان کاربران محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند، اپلیکشین موبایل باعث می شود کاربران راحت تر به مطالب و خدمات شما دسترسی داشته باشند. طراحی اپلیکیشن موبایل با راه اندازی app store در سال 2008 گسترش پیدا کرد و به یک تجارت میلیاردی تبدیل شد. رفع نیازهای عام کاربران موبایل یک مزیت فوق العاده است که با ساخت اپلیکیشن خوب می  توانید از آن بهره مند گردید.

 

طراحی اپلیکیشن موبایل

 

داشتن اپلیکیشن، به ابزار ضروری جهت بازاریابی، در تمام کسب و کارها با هر ابعادی که در صنعت دارند،  تبدیل شده است. با وجود اینکه بیشتر صاحبان کسب و کار، ایجاد و توسعه ی اپلیکیشن را بسیار گران و یک سرمایه گذاری غیر ضروری می دانند ، اما اپلیکیشن موبایل می تواند به کسب و کارهای کوچک برای ایجاد پایگاه اطلاعات مشتریان و حفظ تعامل با آنها، توسعه ی فروش و افزایش شناخت برند در بازار کمک کند.

هدف اپلیکیشن تعامل با مشتری است و این یک هدف ارزشمند در بازاریابی نوین است.

هر اپلیکیشن موبایل می تواند کارایی های متفاوتی داشته باشد. یک اپلیکیشن می تواند راهی برای کسب اطلاعات، بازی ، انجام کارهای بانکی، کنترل از راه دور منزل ، ایجاد ارتباط و حتی امروزه راهی برای داشتن تعامل با کسب و کارهای محلی شما باشد.صاحبان کسب و کاری که با بینش این کار را برای بازاریابی انتخاب کرده اند، خیلی زود با این توانمندی می توانند جای مشتریان  و نحوه ی تعامل موثر با آن ها را  یاد بگیرند.  استفاده از موبایل برای بازاریابی حرکت جدیدی نیست، اما توانمندی کسب و کارهای کوچک و متوسط در انتخاب چنین کانالی برای  بازاریابی جدید است.

پلتفورم توسعه ی اپلیکیشن موبایل(MADP) نرم افزاری است که باستفاده از آن، یک کسب و کار می تواند به سرعت یک اپلیکیشن موبایل برای تلفن های هوشمند و تبلت ها بسازد، تست کند و حتی به کار بگیرد.

طراحی اپلیکیشن موبایل، فرآیند و اقدام به نوشتن نرم افزار برای دستگاه های محاسباتی بی سیم کوچک است. ریشه توسعه ی اپلیکیشن مویایل همانند توسعه ی اپلیکیشن وب در روش های قدیمی توسعه ی نرم افزار  است. البته یک تفاوت مهم آنها این است که نرم افزارهای موبایل اغلب برای استفاده از ویژگی منحصربه فردی که یک دستگاه موبایل ارائه می کند، طراحی می شوند.

داشتن رابط کاربری  (UI)خلاقانه ، متفاوت و آسان باعث جذب کاربران به اپلیکیشن شما می شود. چالش ساخت اپلیکیشن دانستن هدف از طراحی آن و استفاده مناسب از آنها برای جلب رضایت مشتری و تجربه کاربری خوب است .شرکت سی یو وب  (30uweb)  در کرج با داشتن تیمی متخصص و با تجربه  این ویژگی ها را برای شما پیاده سازی می کند. طراحی اپلیکشن  اندروید به صورت بومی (Native) بوده و این امر موجب بالاترین سرعت لود و اجرا خواهد بود.

 

تحقیق بازار پیش از طراحی اپلیکیشن موبایل

اگر هم اکنون ایده های خوبی برای ساخت اپلیکیشن کسب و کارتان دارید، بهترین زمان برای شروع  است .اما قبل از اینکه وارد فاز طراحی و توسعه اپلیکیشن شوید، اولین اقدام، تحقیق جدی درباره ی کسب و کار، مخاطبین و همچنین رقبایتان در این کار است. شما باید پاسخ سوالات زیر را بیابید:

 

طراحی اپلیکیشن موبایل

 

 • می خواهید اپلیکیشن موبایل شما چه کاری انجام دهد؟ جایگاه آن در برنامه ی بازاریابی شما کجاست؟
 • مخاطب شما کیست؟
 • دوست دارید مشتریان چگونه از اپلیکیشن شما استفاده کنند؟
 • از چه پلتفورم (یا پلتفورم هایی) می خواهید استفاده کنید؟
 • از چه زبان و محیط توسعه ای باید استفاده کنید؟
 • رقبای شما چه کاری انجام می دهند؟ آیا اپلیکیشن دارند؟ اگر دارند، اپلیکیشن موبایل آنها چه ویژگی هایی دارد؟
 • بودجه ی شما برای توسعه کلی اپلیکیشن چقدر است؟
 • زمان بندی شما برای توسعه چیست؟چه زمانی اپلیکیشن را راه اندازی خواهید کرد؟
 • چگونه اپلیکیشن خود را بازاریابی می کنید و گسترش می دهید؟

اگر مطمئن نیستید لازم است برای شما ابتدا طراحی سایت صورت یا طراحی اپلیکیشن موبایل، پیشنهاد می کنم حتما مقاله سایت یا اپلیکیشن را بخوانید.

ایجاد اهداف بلند مدت و کوتاه مدت برای اپلیکیشن موبایل

این مرحله ای مهم، در فاز برنامه ریزی برای اپلیکیشن موبایل است. بعد از تشخیص کارایی یک اپلیکیشن، جهت رسیدن به اهداف کوتاه مدت در طرح بازاریابی موبایلی، باید چگونگی رسیدن به این اهداف را با استفاده از اپلیکیشن برنامه ریزی کنید.

 • اپلیکیشن شما چه مشکل (یا مشکلاتی ) از مشتریان حل می کند؟
 • چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
 • هدف اصلی اپلیکیشن شما چیست؟

در بسیاری موارد تشخیص ویژگی ها و مزایای اپلیکیشن، اقدامی برای برقراری تعادل میان بودجه ی توسعه ی کلی اپلیکیشن و توانایی های درون سازمانی شماست.

 

مزایای طراحی اپلیکیشن موبایل

یکی از بزرگترین مزایای ساخت اپلیکیشن موبایل این است که تمام اطلاعاتی که می خواهید به مشتری ارائه کنید (اعم از  فروش ها و تبلیغات خاص) همگی درست زیر دستشان است. ارسال اعلان(نوتیفیکیشن) شما را به تعامل مستقیم نزدیکتر می کند  و خیلی ساده محصولات و خدمات شما را در جای مناسب به مشتریان یادآوری می کند.

نظرات

امتیاز شما: